Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. júla 2021

Na odškodňovací zákon nie sú v rozpočte peniaze a Matovič hádže vinu na Sulíkovu SaSPri odškodňovacom zákone je podľa ministra financií Igora Matoviča (Zdieľať
bp_4527 676x451 21.7.2021 (Webnoviny.sk) - Pri odškodňovacom zákone je podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) zásadná jedna základná vec. „Keď chcete niekomu prispieť peniaze, musíte mať peniaze v štátnom rozpočte,“ povedal v stredu po rokovaní vlády šéf rezortu financií.

Deficit štátneho rozpočtu


Všetkým je totiž podľa Matoviča známy postoj strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá nesúhlasila s navyšovaním deficitu štátneho rozpočtu.

„Tým pádom neodsúhlasili ani peniaze na odškodňovanie podnikateľov,“ skonštatoval Matovič. Naznačil tak, že na odškodňovací zákon nie sú v rozpočte peniaze. Nevyjadril však definitívny postoj k tomu, či zákon bude alebo nebude.

„Už viackrát a opakovane sme sa vyjadrili, že strana SaS súhlasila s navýšením výdavkov štátneho rozpočtu na všetky covidové položky, avšak nie v predkladanej výške. Treba pripomenúť, že navýšenie štátneho rozpočtu o 3,7 miliardy eur prešlo 28. mája bez ohľadu na názor a hlasovanie strany SaS,“ povedal pre agentúru SITA hovorca strany SaS Ondrej Šprlák.

Zároveň dodal, že odškodňovací zákon predkladal predseda SaS Richard Sulík viackrát, no bezúspešne.

Nové schémy pomoci


Podľa rezortu financií sa im dopad pandémie na podnikateľský sektor podarilo stlmiť. Čiastočne sa tak udialo cez nové schémy pomoci najmä v cestovnom ruchu, gastrosektore a v cestnej doprave.

Masívnejšie plošné kompenzácie podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Petra Goliaša neprišli pravdepodobne najmä pre negatívne dopady na štátny rozpočet. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina si myslí, že nie je vôľa v koalícii tento zákon prijať.

Pôvodne mal odškodňovací zákon na starosti rezort hospodárstva pod vedením ministra Richarda Sulíka (SaS). No po nástupe vlády Eduarda Hegera agenda prešla pod ministerstvo financií. Sulík ešte koncom novembra minulého roka povedal, že by chcel prijať univerzálny odškodňovací zákon. Navrhli ho trikrát a trikrát na vláde neprešiel. Matovič sa následne vyjadril, že si zákon berie na starosť.


Zdroj: Webnoviny.sk - Na odškodňovací zákon nie sú v rozpočte peniaze a Matovič hádže vinu na Sulíkovu SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia pátra po totožnosti mŕtveho muža, jeho telo sa našlo v poli (foto)
<< predchádzajúci článok
COVID automat od pondelka Slovensko neprefarbí, epidemická situácia sa zásadne nezmenila

Na odškodňovací zákon nie sú v rozpočte peniaze a Matovič hádže vinu na Sulíkovu SaS - diskusné fórum čitateľov