Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. decembra 2013

Na osobitný príspevok bude mať nárok viac umelcov



Na snímke minister kultúry Marek Maďarič počas rokovania vlády SR 11. decembra 2013 v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke minister kultúry Marek Maďarič počas rokovania vlády SR 11. decembra 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 11. decembra (TASR) – Niektorí divadelní alebo hudobní umelci už nebudú musieť od júla 2014 odpracovať pre získanie osobitného príspevku 30 rokov, ale o päť menej. Týka sa to spevákov a hráčov na dychovom nástroji. V prípade tanečníkov zostane doteraz platných 22 rokov. Predpokladá to návrh zákon o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti, ktorý dnes schválila vláda SR. Odsúhlasiť ho musí ešte parlament.


Rovnako sa rozšíri počet inštitúcií, z ktorých uvedený okruh zamestnancov môže o príspevok žiadať. Konkrétne ide o Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici, Divadlo Romathan v Košiciach, Poddukelský umelecký ľudový súbor v Prešove, ako aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Orchester ľudových nástrojov.

Osobitný príspevok sa vzťahuje na vymenovaných umelcov, ktorí sú relatívne zdraví, teda nemajú tak poškodené zdravie, aby poberali invalidný dôchodok či úrazovú rentu, ale svoju profesiu už nemôžu plnohodnotne vykonávať na požadovanej umeleckej úrovni.

Pre jeho priznanie treba splniť niekoľko podmienok. Napríklad sa vylučuje súbeh jeho poberania a ďalšieho vykonávania divadelnej činnosti a hudobnej činnosti v pracovnom pomere. Nebude sa vyplácať ani tomu, kto musel opustiť zamestnanie pre porušenie pracovnej disciplíny.

Ministerstvo kultúry ani po nadobudnutí účinnosti nového zákona nepredpokladá výrazný nárast žiadateľov. "Žijúci umelci, aj keď spĺňajú podmienky nároku na osobitný príspevok, žiadajú o jeho priznanie skôr výnimočne. Väčšina z nich má ambíciu zotrvať čo najdlhšie vo svojom profesionálnom povolaní," konštatuje ministerstvo. Od roku 2009 ho poberalo 19 osôb, v súčasnosti je to 21 tanečníkov. Zvýšené náklady MK vykryje zo svojho rozpočtu.

Suma osobitného príspevku je 50 percent z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom za prvý polrok kalendárneho roka predchádzajúceho uplatneniu nároku na neho. Tento rok je na tento účel naplánovaných 100.000 eur. Predpokladá sa, že na budúci rok počet poberateľov stúpne o šesť. Výška priemernej mzdy v hospodárstve za 1. polrok tohto roka bola 804 eur, takže pokrytie nárastu poberateľov by predstavovalo 30.000 eur.

Súčasne platný zákon z roku 1997 o divadelnej činnosti sa zruší a nahradí ho spomínaná legislatívna norma. V právnom poriadku SR totiž absentuje úprava hudobnej činnosti, postavenie profesionálnej hudobnej inštitúcie, ako aj vymedzenie pojmu hudobný umelec. Vládou schválený návrh zákona upravuje komplexne divadelnú aj hudobnú činnosť. Ministerstvu kultúry zároveň vznikne nová povinnosť viesť evidenciu profesionálnych divadiel a profesionálnych hudobných inštitúcií.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezident Viktor Janukovyč podľa Vitalija Klička nestojí o kompromis
<< predchádzajúci článok
Nadácia NOS-OSF vyhlásila desiaty ročník súťaže Novinárska cena