Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

05. júla 2023

Na počesť britského kráľa Karola III. usporiadali Škóti vlastné korunovačné slávnostiDva mesiace po honosnej korunovácii kráľa Karola III. vo Westminsterskom opátstve v Londýne organizuje Škótsko svoje vlastné podujatie pri príležitosti nástupu nového panovníka na trón. HociZdieľať
britain_scotland_coronation_98164 676x507 5.7.2023 (SITA.sk) - Dva mesiace po honosnej korunovácii kráľa Karola III. vo Westminsterskom opátstve v Londýne organizuje Škótsko svoje vlastné podujatie pri príležitosti nástupu nového panovníka na trón.


Hoci kráľ Karol III. a kráľovná Camilla nebudú v stredu v Edinburghu druhýkrát korunovaní, slávnosti zahŕňajú korunu, konské povozy či jazdeckú kavalériu.

Niektorí túžia po nezávislosti


Ústredným bodom podujatia je ďakovná bohoslužba v Katedrále sv. Gilesa, kde Karolovi odovzdajú škótske vyznamenania - korunu, žezlo a meč krajiny. Do katedrály na slávnosť presunú i Kameň osudu, dôležitý symbol škótskej identity.

Prítomnosť týchto ikon je znakom úcty ku krajine, ktorá je hrdá na svoju históriu a v ktorej túžba po nezávislosti u niektorých nikdy neutíchla, hoci je Škótsko od roku 1707 späté s Anglickom a Spojeným kráľovstvom.

Škótsku vládu momentálne vedie Škótska národná strana, ktorá požaduje druhé referendum o nezávislosti.

Významné symbolické gesto


„Nie je to korunovácia,“ povedal George Gross, odborník na korunovácie z King's College London. „Ale je to veľmi symbolické v tom, že Škótsko má svoju vlastnú identitu.“

Stredajšie udalosti v Edinburghu sú pokračovaním úsilia Karola III. upevniť vzťahy s občanmi štyroch národov, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo, pričom sa snaží ukázať, že tisícročná monarchia je v modernej Británii stále aktuálna.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Korunovácia britského kráľa Karola III. (fotografie)


Zdroj: SITA.sk - Na počesť britského kráľa Karola III. usporiadali Škóti vlastné korunovačné slávnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začínajú sa 56. folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve
<< predchádzajúci článok
Leto na Bojnickom zámku bude patriť predstaveniam i výstavám