Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. septembra 2019

Na pôde parlamentu by mohol vzniknúť výbor na kontrolu činnosti NKÚNa archívnej snímke predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS).Zdieľať
Na archívnej snímke predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS). Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 21. septembra (TASR) - V rámci Národnej rady (NR) SR by sa mohol zriadiť kontrolný výbor na kontrolu činnosti Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) o tejto možnosti rokuje s riaditeľom NKÚ Karolom Mitríkom. Naplánovanú majú aj cestu do Českej republiky, kde už podobný výbor funguje.


Národnej rade by sa zriadením výboru posilnili kontrolné právomoci, napríklad aj v prípade samotných výsledkov kontrol už uskutočnených Najvyšším kontrolným úradom, vysvetlil odbor komunikácie s verejnosťou a médiami Kancelárie NR SR.

"Verím, že pripravíme výbor, ktorý bude zodpovedne riešiť NKÚ a ktorý bude aj vykonávať kontroly NKÚ z pozície poslancov," povedal pre TASR Danko. Štát by mal podľa neho reflektovať na nálezy a kontroly, mal by hľadať rezervy pri hospodárení v jednotlivých inštitúciách.

O konkrétnej náplni činnosti, právomociach a postavení takéhoto výboru sa momentálne rokuje. "NKÚ je inštitúcia, ktorá, bez ohľadu na politické tričká, má hľadať pravdu a hospodárnosť v nakladaní so zdrojmi. Musíme to posilniť tak, ako je to v okolitých štátoch," skonštatoval Danko.

NKÚ kontroluje hospodárenie s prostriedkami rozpočtov, ktoré schvaľuje NR SR alebo vláda SR. Kontroluje tiež hospodárenie s majetkom štátu, verejnoprávnych inštitúcií alebo samospráv. Kontroluje napríklad spôsob vyrubovania a vymáhania daní, ciel odvodov alebo poplatkov. Vypracúva napríklad aj stanovisko k návrhu štátneho rozpočtu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Iránska centrálna banka: USA nemajú na Irán žiadnu páku
<< predchádzajúci článok
Rusko reaguje na plány amerického generála vyradiť obranu Kaliningradu

Na pôde parlamentu by mohol vzniknúť výbor na kontrolu činnosti NKÚ - diskusné fórum čitateľov