Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. novembra 2011

Na pohreb básnika Jirousa prišli tisícky ľudí



Rodina, známi a priatelia dnes dali posledné zbohom básnikovi a legende českého undergroundu Ivanovi Martinovi Jirousovi, ktorý bol známy pod prezývkou Magor. Na pohrebe bolo viac než ...



Zdieľať
ivan martin jirous BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Rodina, známi a priatelia dnes dali posledné zbohom básnikovi a legende českého undergroundu Ivanovi Martinovi Jirousovi, ktorý bol známy pod prezývkou Magor.


Na pohrebe bolo viac než tisíc smútočných hostí vrátane osobností z disentu a undergroundu, umelcov či ministrov.

Jednu z modlitieb v kostole predniesol minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. "Bol to hrdina, vynikajúci básnik a absolútne úprimný človek," spomínal.

Prišli aj minister obrany Alexander Vondra, spisovateľ Jáchym Topol, hudobník Filip Topol, herec Jan Kašpar, scenárista a režisér Břetislav Rychlík či olympijský víťaz vo vodnom slalome Lukáš Pollert.

"Pre nás všetkých to bol veľmi dôležitý človek a bez neho by sme to mali v ťažkých časoch ešte ťažšie. Bol nezávislý a fungoval ako semafor, ktorý ukazuje len červenú a zelenú. Pre oranžovú nemal miesto," vyjadril sa na Jirousovu adresu Vondra.

Hlavnú smútočnú reč predniesol básnik Jiří Kuběna. "Tvoj odchod nami otriasol, budeš nám chýbať," povedal a zároveň pripomenul, že Jirous zomrel v čase výročia nežnej revolúcie, na ktorej sa podieľal. Tiež vyzdvihol jeho básnické umenie.

Obrad sa konal v kostole Panny Márie Karmelskej v Kostelnom Vydří na Českomoravskej vysočine. Smútočný sprievod, ktorý bol dlhý takmer pol kilometra, prešiel celou dedinou. Potom Jirousa pochovali na obecnom cintoríne. Zádušná omša za básnika sa uskutočnila už vo štvrtok, v Prahe ju slúžil pražský biskup Václav Malý.

Ivan Martin Jirous sa narodil 23. septembra 1944 v Humpolci a patril k najvýznamnejším postavám českého undergroundu. Známy bol predovšetkým pôsobením v kapele The Plastic People of Universe, v ktorej bol umeleckým vedúcim. Za svoje vystupovanie proti totalitnému režimu bol celkovo päťkrát väznený, pričom za mrežami strávil spolu takmer deväť rokov. V roku 2006 získal literárnu cenu Jaroslava Seiferta za celoživotné básnické dielo. V roku 2009 sa stal čestným občanom svojho rodného mesta, keď mu udelili Cenu Dr. Aleša Hrdličku. Zomrel 10. novembra vo veku 67 rokov.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.idnes.cz.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Novákoch zmizla trhavina, ktorá dokáže zbúrať panelák
<< predchádzajúci článok
Nacistický masaker v Tokajíku zázrakom prežili dvaja muži