Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. marca 2011

Na pohreb islamistického lídra prišli tisíce ľudíTisíce ľudí skandujúcich "Allahu Abar" sa v pondelok zhromaždili pred mešitou v Istanbule, aby sa zúčastnili na pohrebe mentora politického islamu v sekulárnom ...Zdieľať
necmettin erbakan Necmettin ErbakanFoto: SITA/APISTANBUL 1. marca (WEBNOVINY) - Tisíce ľudí skandujúcich "Allahu Abar" sa v pondelok zhromaždili pred mešitou v Istanbule, aby sa zúčastnili na pohrebe mentora politického islamu v sekulárnom Turecku, ktorý sa stal prvým islamistickým premiérom v krajine. Necmettin Erbakan v nedeľu po dlhom boji s chorobou zomrel vo veku 84 rokov. Podľa oficiálneho vyhlásenie dôvodom bola infekcia nohy, uviedla NTV. Politický veterán v poslednom čase vyzeral stále chatrnejšie a často používal invalidný vozík.


Erbakana pochovali v utorok na istanbulskom cintoríne po smútočnom obrade, na ktorom sa zúčastnil aj prezident Abdullah Gül a súčasný premiér Recep Tayyip Erdogan. Ulice vo štvrti Fatih, kde sa mešita nachádza, úrady uzavreli, aby umožnili presun pohrebného sprievodu na cintorín.

Bývalý Erbakanov spolupracovník v pondelok vyhlásil, že na obrade sa zúčastní aj vodca palestínskeho islamistického hnutia Hamás Chálid Mišál. Turecké diplomatické zdroje to však vylúčili s tým, že namiesto neho príde jeho zástupca.

Necmettin Erbakansa sa v roku 1996 stal prvým islamistickým premiérom sekulárneho Turecka. Viedol koalíciu, ktorá vznikla s pomocou stredopravej politickej strany. O rok neskôr musel po tvrdej kampani sekularistov na čele s armádou odstúpiť. V roku 1998 ústavný súd postavil jeho stranu Refah Partisi (Strana Blahobyt) mimo zákon pre jej antisekularistické aktivity, čo v jeho hnutí viedlo k rozdeleniu. Umiernená časť hnutia, ktorú vedie súčasný premiér Recep Tayyip Erdogan, sa vzdala islamistických myšlienok svojho mentora.

Erbakan, profesor mechaniky, bol známy pod prezývkou Hodža, alebo učiteľ, ktorou ho oslovovali jeho stúpenci ako aj premiér Erdogan a prezident Abdullah Gül. Premiér v nedeľu povedal: "Vždy si ho budeme s vďakou pamätať ako učiteľa a vodcu".

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skrachovaný Siderit predal emisie za takmer 1,4 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy môžu ohroziť globálny rast, tvrdí šéf MMF