Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. decembra 2019

Na pojednávaní o zmenkách sa čítala dohoda o vyšetrovacom tíme KuciakObžalovaný Marian K. (vpravo) a jeho advokát Michal Mandzák sedia na hlavnom pojednávaní vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 16. decembra 2019.Zdieľať
Obžalovaný Marian K. (vpravo) a jeho advokát Michal Mandzák sedia na hlavnom pojednávaní vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 16. decembra 2019. Foto: TASR - Pavel Neubauer
 
Pezinok 16. decembra (TASR) – Na pojednávaní pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku sa čítala dohoda o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu s Talianskom a Europolom vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Podľa obžalovaného Mariana K. dokazuje, že Europol nemal skúmať jeho telefón, čo by spochybnilo prepisy z Threemy ako zákonný dôkaz.


Europol analyzoval dva telefóny Mariana K., z ktorých dešifroval aj zálohu komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Threema. Cez ňu si mal Marian K. písať s viacerými sudcami a ovplyvňovať ich rozhodovanie. Podľa obžalovaného na to Europol vzhľadom na túto zmluvu nemal právo. Doplnil, že cieľom vyšetrovacieho tímu malo byť vyšetrenie podozrení plynúcich z posledného článku Kuciaka. Písal v ňom o prítomnosti talianskej mafie na Slovensku.

Obžalovaný Marian K. vo svojom vyjadrení k prečítanej dohode uviedol, že ju za slovenskú stranu podpisoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár, zatiaľ čo za Taliansko kalábrijský prokurátor. Podľa neho je to, akoby podpisoval s ministrom zmluvu štátny tajomník.

Obhajca obžalovaného Michal Mandzák taktiež namietal absenciu súhlasu ministra spravodlivosti so zriadením spoločného vyšetrovacieho tímu. To rozporoval splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic, ktorý má k dispozícii dohodu o zriadení tímu, ktorú podpísala ešte exministerka spravodlivosti za Most-Híd Lucia Žitňanská.

Senát počas pondelkového pojednávacieho dňa tiež povolil obhajobe na vlastné náklady zabezpečiť na januárové pojednávanie jedného zo znalcov v civilnom konaní o zmenky Markízy Geralda La Porteho. Ten v civilnom konaní nevylúčil, že by mohli byť sporné zmenky podpísané v roku 2000, tak ako tvrdia obžalovaní.

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian K. čelí obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

ghm lem

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 NAJVYŠŠÍ SÚD ZAMIETOL SŤAŽNOSŤ ALENY ZS. A TOMÁŠA SZ. PROTI VÄZBE (20. 11. 2019)
 M. LUČANSKÝ ROZPUSTIL VYŠETROVACÍ TÍM VRAŽDY J. KUCIAKA (22. 10. 2019)
 VYŠETROVATEĽ PRISTÚPIL K UKONČENIU VYŠETROVANIA VRAŽDY J. KUCIAKA (23. 9. 2019)
 VIDEO: Na námestiach sa opäť protestovalo za slušné Slovensko (20. 9. 2019)
 Protest Za slušné Slovensko: V Bratislave vystúpia aj Juraj Kemka a Kristína Tormová (20. 9. 2019)
 DVOJICA Z PRÍPADU J. KUCIAKA BOLA OBVINENÁ Z VRAŽDY PODNIKATEĽA (13. 5. 2019)
 Polícia našla zbrane na miestach, ktoré označil Miroslav M. (17. 4. 2019)
 MIROSLAV M. SA PRIZNAL K ÚČASTI NA VRAŽDE J. KUCIAKA A M. KUŠNÍROVEJ (11. 4. 2019)
 V NAKA vypovedal ďalší z obvinených v prípade vraždy J. Kuciaka (29. 3. 2019)
 MARIAN K. A TOMÁŠ SZ. BOLI OBVINENÍ Z NELEGÁLNEHO OZBROJOVANIA (27. 3. 2019)nasledujúci článok >>
POZOR NA HOTOVOSŤ: Vyšetrujú krádež v nákupnom centre v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Opozícia poukazuje na zlé riadenie stavby Višňové

Na pojednávaní o zmenkách sa čítala dohoda o vyšetrovacom tíme Kuciak - diskusné fórum čitateľov