Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Na politické hry opäť doplatia zamestnanci?Novela Zákonníka práce, o ktorej sa bude hlasovať v najbližších dňoch, v tejto podobe nenapráva nedostatky zákona, ale ešte viac znevýhodní stravné pre všetkých zamestnancov, vrátane kantín. ...Zdieľať
novy projekt 7 676x444 23.10.2021 (Webnoviny.sk) - Novela Zákonníka práce, o ktorej sa bude hlasovať v najbližších dňoch, v tejto podobe nenapráva nedostatky zákona, ale ešte viac znevýhodní stravné pre všetkých zamestnancov, vrátane kantín.


V NR SR sa rokuje o novom znení novely Zákonníka práce, ktorá zásadne mení daňovo-odvodové zaťaženie pri stravnom. „Zrovnoprávnenie“ finančného príspevku a stravných poukážok a elektronických kariet bude podľa poslaneckej novely poslanca Mariána Viskupiča (SaS) znamenať, že znevýhodní všetky formy stravného a zamestnanci dostanú na stravnom menej – len do výšky 55 % z ceny jedla. Bez ohľadu na to, či pôjde o finančný príspevok, stravenku alebo kantínu. V praxi to bude znamenať, že ak zamestnanec dostane na stravné viac ako 2,81 eur, bude po novom platiť daň z príjmu a odvody bez ohľadu na to, či pôjde o stravné prostredníctvom peňažného príspevku, straveniek či v kantínach.

V prípade schválenia novely hrozí zamestnancom ešte ďalšie ohrozenie. Navrhovaná úprava síce zákonom nemení to, že zamestnávatelia majú lístky dávať vopred. Ak by finančný príspevok dávali napríklad z dôvodu nepriaznivého cash-flow pozadu, bude hodnota celého stravného príspevku predstavovať pre zamestnanca zdaniteľný príjem a zamestnávateľ bude povinný celú hodnotu príspevku zamestnancovi zdaniť – a to aj spätne! Obeťou novej legislatívy sa tak stane zamestnanec i zamestnávateľ.

Teda namiesto toho, aby politici hľadali formy a prostriedky na to, ako vyrovnať daňové zvýhodnenie  finančného príspevku so stravenkami v prospech zamestanca, paušálne sa znevýhodnia rovnako všetky formy stravného.

Naopak, parlament sa navyše vôbec nezaoberal témou valorizácie stravného, a to ani po dvoch rokoch, odkedy sa politici dohodli na jeho zmrazení. V čase zdražovania potravín, energií a následného zdražovania jedál v reštauráciách sa teplý obed stane v dôsledku tejto novely pre väčšinu zamestnancov ešte nedostupnejší. Namiesto podpory zamestnancov, nízkopríjmových skupín a gastroprevádzok, ktoré sú takmer z polovice závislé na obľúbených menučkách, sa politici dohodli, že ušetria na zamestnancoch.

Schválená novela neplní ani sľub, ktorí dali jej predkladatelia zamestnávateľom i zamestnancom. Novela nijako nezjednodušuje administratívu spojenú so stravným – naopak. Zamestnávateľom berie i jeden z nástrojov motivácie zamestnancov v oblasti príspevkov na stravné.

Preto sa opäť pýtame, páni poslanci, komu takáto novela Zákonníka práce naozaj slúži!?

Vážené poslankyne, vážení poslanci, to naozaj chceme schváliť takýto Zákonník práce?
 

AMOBE


Asociácia moderných benefitov je združením spoločností DOXX - Stravné lístky, Up Déjeuner a Edenred, aktívnych v oblasti sprostredkovania zamestnaneckých benefitov medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Obhajujeme a presadzujeme inovatívne a efektívne riešenia v oblasti zamestnaneckých benefitov s dôrazom na stravovanie.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Na politické hry opäť doplatia zamestnanci? © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žilinka zrušil obvinenie voči Brhelovi a tvrdí, že bolo predčasné
<< predchádzajúci článok
Heger: Merkelová dokázala, že úlohou politiky nie je robiť populárne rozhodnutia, ale správne

Na politické hry opäť doplatia zamestnanci? - diskusné fórum čitateľov