Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. novembra 2018

Na práva palestínskeho ľudu upozorňuje 29. november



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR
New York 29. novembra (TASR) - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) požiadalo v roku 1977 v rezolúcii 32/40 B a v ďalších rezolúciách o Palestíne členské štáty OSN, aby si každý rok 29. novembra pripomínali Medzinárodný deň solidarity s palestínskym ľudom. V ten deň, 29. novembra roku 1947, VZ OSN rozhodlo o vytvorení židovského a arabského štátu na území Palestíny.


V rezolúcii z 1. decembra 2004 VZ OSN vyzvalo Výbor na uplatňovanie neodňateľných práv palestínskeho ľudu i Divíziu pre práva Palestínčanov, aby v rámci slávenia medzinárodného dňa každý rok pokračovali v informovaní o stave práv Palestínčanov.

OSN tým chcela potvrdiť, že stále cíti zodpovednosť za Palestínu - až kým sa problematika nevyrieši uspokojujúcim spôsobom a pri rešpektovaní medzinárodnej legitimity. Informovanie o stave práv Palestínčanov sa má pripravovať v spolupráci so Stálou pozorovateľskou misiou Palestíny pri OSN.

Navyše, VZ OSN vyzvalo členské štáty, aby Medzinárodnému dňu solidarity s palestínskym ľudom vyjadrovali podporu a zaisťovali mu v ten deň publicitu.

Vo svojej rezolúcii (52/49) VZ OSN vydalo Výboru na uplatňovanie neodňateľných práv palestínskeho ľudu povolenie, aby pokračoval v práci a upravoval svoj program podľa vývoja situácie na Blízkom východe. Pritom má klásť dôraz na mobilizovanie pomoci a podpory v prospech palestínskeho ľudu.

Medzinárodný deň solidarity s palestínskym ľudom slávi OSN každý rok 29. novembra, alebo okolo tohto dátumu, ako to rozhodlo VZ OSN v rezolúciách 32/40 B z 2. decembra 1977, 34/65 D z 12. decembra 1979 a v ďalších rezolúciách o Palestíne.

Dátum 29. novembra vybralo VZ OSN z dôvodu jeho osobitného významu pre Palestínčanov. VZ OSN 29. novembra 1947 schválilo rezolúciu 181 (II), známu neskôr ako rezolúciu o rozdelení, v ktorej sa predpokladalo, že v Palestíne vznikne jeden židovský a jeden arabský štát. Jeruzalem sa mal podľa tohto dokumentu dostať pod osobitný medzinárodný režim ako "corpus separatum". Dodnes z predpokladaných dvoch štátov vznikol len jeden - Izrael.

Palestínčania, v súčasnosti vyše osem miliónov, žijú najmä na palestínskych územiach okupovaných Izraelom od roku 1967, vo východnej časti Jeruzalema, v Izraeli, v susedných arabských štátoch a v utečeneckých táboroch v regióne, uviedla OSN.

Medzinárodný deň solidarity s palestínskym ľudom má upriamiť pozornosť medzinárodného spoločenstva na to, že otázka Palestíny nie je doteraz vyriešená a palestínsky ľud ostáva bez práv, ktoré mu VZ OSN uznalo.

Palestína sa v novembri 2011 stala členom UNESCO.

Štatút pozorovateľského nečlenského štátu OSN získala Palestína 29. novembra 2012. V roku 2017 Palestínu uznalo 136 štátov z 193 členov OSN.

VZ OSN vyhlásilo rok 2014 za Medzinárodný rok solidarity s palestínskym ľudom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aj štvrtok bude chladný, teploty sa budú pohybovať okolo nuly
<< predchádzajúci článok
Zomrel herec Lubomír Kostelka, známy z kultových filmových komédií