Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. septembra 2007

Na prijatie Ústavy SR podľa Gašparoviča tlačil v roku 1992 čas



Najvážnejším dôvodom pre prijatie ústavy v roku 1992 bol podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča čas, ktorý tlačil tvorcov Ústavy SR, aby ju stihli prijať kým nastane rozdelenie federatívneho ...



Zdieľať

BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) - Najvážnejším dôvodom pre prijatie ústavy v roku 1992 bol podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča čas, ktorý tlačil tvorcov Ústavy SR, aby ju stihli prijať kým nastane rozdelenie federatívneho Česko-Slovenska 1. januára 1993. Prezident to uviedol dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12. "Napriek tomu, že tu boli všelijaké útoky proti ústave, ústava ich prežila a bola schopná vstrebať niekoľko zmien," uviedol ďalší hosť relácie STV predseda vlády Robert Fico. Podľa Fica text ústavy je štandardný a je porovnateľný s ktoroukoľvek ústavou vo svete. "Od roku 1998 bolo niekoľko pokusov zmeniť Ústavu a jej vnútornú štruktúru a boli tu dokonca pokusy pohrať sa s Preambulou Ústavy SR, ktorá je dobre urobená," povedal Fico, podľa ktorého Ústava prežila za obdobie svojej existencie niekoľko barbarských útokov.

"Som nesmierne rád, že sa našla skupina ľudí, ktorá videla dopredu, ktorá aj napriek odporu a útokom bola schopná pripraviť čosi, čo sa dnes ukazuje ako jediný správny krok, ktorý Slováci a Slovensko mali," zhodnotil prípravu Ústavy SR spred pätnástich rokov predseda Národnej rady Pavol Paška.

"Nič nie je dokonalé a bolo by smiešne očakávať, že hneď 1. septembra roku 1992 sa prijme text, ktorý bude dlhé stáročia nedotknuteľný," komentoval zmeny, ktoré sú v Ústave od jej novelizácie v roku 2001, Fico. Podľa neho si text z roku 1992 zaslúži uznanie. "Ústava tvorí chrbtovú kosť tohto štátu, môžeme sa o ňu oprieť, nemusíme sa za ňu v žiadnom prípade hanbiť," uviedol predseda vlády a vyzdvihol dve veci, ktoré sú v Ústave dôležité pre občanov - základné ľudské práva a slobody a kvalita života občanov. "Ak mi hovoríme o potrebe budovania sociálneho štátu, to nie je politická fatamorgána, náš výmysel alebo ideologický predmet súboja. Ale je to Ústavou predpísaný charakter Slovenskej republiky," uviedol Fico. Predseda vlády v STV potvrdil, že Vláda SR sa teraz nezaoberá žiadnym návrhom na zmenu Ústavy. "Považujeme Ústavu za dostatočne stabilizovanú ale budeme konkrétne pristupovať k akýmkoľvek výstupom, ktoré by došli z podobných komisií, ako sú vytvorené," uviedol Fico. Podľa Fica je dobré, že dnes v parlamente neexistuje ústavná väčšina, lebo tá by si mohla s Ústavou robiť, čo by chcela. "Ak chceme zmeniť Ústavu, tak sa musí dohodnúť opozícia s vládnou koalíciou," povedal Fico.

Podľa Gašparoviča bola prijatá Ústava pred pätnástimi rokmi moderná aj z pohľadu odborníkov v Rade Európy. "Vyjadrili sa, že ide o modernú ústavu v zmysle demokratických princípov. Zmeny a novely, ktoré boli to priniesla doba, bolo potrebné nejako inak reagovať na nový vývoj v ekonomike, sociálnych vzťahoch, v zahraničnopolitickej situácii," uviedol prezident, podľa ktorého je čas prvkom, ktorý dopredu určuje zmeny v ústave. Podľa predsedu NR SR bol text v roku 1992 pripravený veľmi dobre. "Zmeny, ktorými Ústava prešla si častokrát vynútil život," povedal Paška, podľa ktorého je chybné myslieť si, že zmeny ktorými Ústava prešla "sú dôkazom nedokonalosti tých, ktorí ju v roku 1992 vytvorili alebo textu".

Novela Ústavy v roku 2001 bola podľa Gašparoviča potrebná preto, lebo sa začalo hovoriť o vstupe SR do nadnárodných spoločenstiev. "Áno, novela bola potrebná, ale či bola dobre nakoncipovaná, tam je istá pochybnosť. Prípadným zmenám v Ústave by podľa Gašparoviča mali predchádzať vedecké analýzy komisie, ktorá bola za týmto účelom vytvorená v NR SR. "Táto komisia musí analyzovať politický, ekonomický, sociálny život doma i v zahraničí. Z toho musí prísť k určitým názorom, ktoré predloží parlamentu, vláde na posúdenie, či by po tejto analýze nebolo dobré upraviť konkrétny článok Ústavy," uviedol Gašparovič.

Fico sa podľa jeho slov "nebráni, či ísť ďalej alebo nejsť ďalej v precizovaní Ústavy, ale zastáva názor, že Ústava je formulovaná dobre, pokiaľ ide o ľudské práva." Problém je však podľa neho v tom, či sú vytvárané podmienky na to, aby mohli byť tieto práva realizované. "Musíme sa sústreďovať najmä na mechanizmus, ako zabezpečovať práva," uviedol Fico, podľa ktorého "ľudia majú málo peňazí na to, aby v praxi mohli tieto práva realizovať."

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Belgickú metropolu ovládli tisíce Flámov na bicykloch
<< predchádzajúci článok
Podľa Fica je sloboda prejavu krivená aj prístupom novinárov