Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. mája 2010

Na protiraketovom štíte by sa mali podieľať i Rusi



Aby mohla Severoatlantická aliancia (NATO) efektívne zvládnuť svoje pôsobenie aj v 21. storočí, potrebuje reformu. V novom storočí by tiež mala NATO pracovať na rozširovaní vzťahov s ...



Zdieľať
madeleine albrightova Foto: SITA/AP

BRUSEL 17. mája (WEBNOVINY) - Aby mohla Severoatlantická aliancia (NATO) efektívne zvládnuť svoje pôsobenie aj v 21. storočí, potrebuje reformu. V novom storočí by tiež mala NATO pracovať na rozširovaní vzťahov s Ruskom a čeliť hrozbe zo strany iránskeho jadrového programu. Vyplýva to zo správy 21-členného expertného tímu pod vedením americkej exministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej. Komisia v piatok predstavila svoje odporúčania pre novú stratégiu aliancie. Tú by mali predstavitelia z 28 členských krajín schváliť na novembrovom summite v Lisabone. Dokument experti odovzdali na posúdenie vyslancom všetkých členských krajín pri NATO.

Aliancia je podľa dokumentu zodpovedná za vytvorenie stabilného Afganistanu, ktorý nebude slúžiť ako útočisko pre aktivity medzinárodného terorizmu. NATO musí byť schopná efektívne pôsobiť aj mimo svojho teritória a tiež celiť novými hrozbami ako sú terorizmus, námorné pirátstvo či kybernetické útoky.

Podľa 50-stranového dokumentu je protiraketová obrana najefektívnejšia, iba pokiaľ je spoločným projektom. Preto experti v tejto otázke odporúčajú spoluprácu v rámci NATO, ale aj aliancie s inými partnermi, predovšetkým s Ruskom. Nesúhlas Moskvy s umiestnením protiraketového obranného štítu v strednej a východnej Európe bol v posledných rokoch jedným z hlavných zdrojov napätia vo svete. Blok však musí zaistiť bezpečnosť všetkých svojich členov. Experti tiež aliancii odporúčajú, aby pokračovala v politike otvorených dverí, respektíve v komunikácii s krajinami so záujmom začleniť sa do bezpečnostného paktu.

Predchádzajúci strategický plán Severoatlantickej aliancie vznikol koncom deväťdesiatych rokov, pričom sa zameriaval najmä na mierové misie vojakov na Balkáne. Jeho súčasťou ešte neboli otázky medzinárodného terorizmu, ani vojenskej misie v Afganistane.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Toky na Hornej Orave začali klesať, Kysuca stúpa
<< predchádzajúci článok
Na interoperabilitu je slovenské mýto pripravené