Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2019

Na Sardínii požiera seno obrovský roj kobyliekNeobvykle veľký roj miestnych kobyliek, podľa odhadov až niekoľko miliónov, trápi farmárov chovajúcich ovce a ďalšie hospodárske zvieratá na talianskom ostrove Sardínia v ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Rím 10. júna (TASR) - Neobvykle veľký roj miestnych kobyliek, podľa odhadov až niekoľko miliónov, trápi farmárov chovajúcich ovce a ďalšie hospodárske zvieratá na talianskom ostrove Sardínia v Stredozemnom mori. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP.


Milióny kobyliek zničili na Sardínii najmenej 2000 hektárov sena a trávy na lúkach, pričom experti označili túto inváziu za najhoršiu za posledných 60 rokov, dodala agentúra AFP s odvolaním sa na miestneho entomológa Ignazia Florisa. Najviac postihnuté sú oblasti Nuoro, Ottana a Orani uprostred ostrova. Mnohé oblasti sú kobylkami doslova pokryté.

Dôležitým výrobkom na Sardínii je napríklad ovčí syr.

Lobistická skupina talianskych farmárov Coldiretti uviedla, že požiadala o pomoc vládu, aj keď je už zrejme neskoro na záchranu úrody sena a aj lúk, ktoré hospodárske zvieratá potrebujú. Farmári dopravujú seno na nákladných autách z ostatných častí ostrova, čo zvyšuje ich náklady.

Odborník na kobylky Alexandre Latchininsky v pondelok vysvetlil, že ak hmyz zožerie na Sardínii všetku krmovinu, môže zaútočiť aj na iné druhy úrody, napríklad na vinič vo vinohradoch.

Latchininsky ako predstaviteľ Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) so sídlom v Ríme povedal pre agentúru AP, že zatiaľ nie je známe, prečo je obzvlášť tento rok také obrovské množstvo kobyliek. Predpokladá sa však, že obrovský výskyt kobyliek súvisí s prudkým zvýšením teplôt po pomerne chladnom máji, pričom mnoho mladých jedincov tohto hmyzu sa liahne v neobrobenej pôde.

Obrábanie pôdy pre úrodu odrádza hmyz, aby do nej na jeseň kládol vajíčka, a bráni mu dospieť v letných horúčavách do dospelosti.

"Kobylky sa liahnu na neobrobenej pôde, ale potom idú na obrobenú, kde sa kŕmia," vysvetlila záujmová skupina Coldiretti. Dodala, že v súčasnosti neexistuje riešenie tejto invázie.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy klesli, cena Brentu sa pohybuje v blízkosti 62 USD/barel
<< predchádzajúci článok
Pohronské múzeum doplní prednáška o ére slovenskej motocyklistiky

Na Sardínii požiera seno obrovský roj kobyliek - diskusné fórum čitateľov