Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. mája 2014

Na Slovensko chce preniesť časť výroby takmer pätina subdodávateľov



Úmysel preniesť v tomto roku časť výroby zo zahraničia na Slovensko deklarovalo v prieskume poradenskej spoločnosti PwC Slovensko 23 % subdodávateľov automobilového priemyslu.



Zdieľať
Žilina 13. mája (TASR) – Úmysel preniesť v tomto roku časť výroby zo zahraničia na Slovensko deklarovalo v prieskume poradenskej spoločnosti PwC Slovensko 23 % subdodávateľov automobilového priemyslu.

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Na tlačovej konferencii Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR o tom dnes v Doškoľovacom stredisku spoločnosti KIA Motors Slovakia v Gbeľanoch informoval riaditeľ spoločnosti PwC Peter Mrnka.

V prieskume podľa neho až 70 % dodávateľov označilo dostatok kvalifikovanej pracovnej sily za akútny problém nielen v tomto roku, ale aj v predošlých obdobiach.

"Čo je dokumentované tým, že keď dodávatelia nájdu zamestnanca z radov absolventov, potrebujú až do 8 týždňov, aby mu poskytli úvodné školenia a aby získal úvodné zručnosti. Väčšine dodávateľov trvá ďalšie 3 až 6 mesiacov, aby dokázali zamestnanca vyškoliť na očakávané zručnosti, produktivitu práce a návyky. Čiže, dodávatelia vo významnej miere suplujú úlohu štátu vo vzdelávaní odborných technických profesií," uviedol Mrnka.

V automobilke Kia v Tepličke nad Váhom začali s výrobou nového modelu Kia ceed Sportswagon. Nové vozidlo snúbi atraktívny dizajn s funkčnosťou, vďaka čomu vozidlo pôsobí športovo, orginálne a zároveň prakticky. Táto nová kombi verzia je určená pre európskeho zákazníka, prvé kusy už schádzajú z výrobnej linky. Foto: TASR/Pavol Ďurčo


Prezident ZAP SR Jaroslav Holeček doplnil, že oblasť vzdelávania je pre 30 subdodávateľov, ktorí sa zúčastnili na dnešnom regionálnom stretnutí, kľúčovou oblasťou.

"Chýba kvalifikovaná pracovná sila, predovšetkým v strojárskych profesiách. Veľakrát sme počuli slovo nástrojár, obrábač kovov. Ale tiež sme počuli, že žiaci nemajú záujem ísť zo stredných odborných škôl na prax do podnikov a bez praxe úplne vyžijú. To nás jednoznačne vedie k tomu, že transformácia odborného vzdelávania je potrebná a zapojenie zamestnávateľov do odborného vzdelávania nutné. Pretože deti, ktoré študujú na stredných priemyselných alebo odborných školách, treba priviesť k určitým návykom. A tie sa dajú získať iba prepojením školy s podnikom," skonštatoval Holeček.

Doškoľovacie strediske automobilky Kia v Gbeľanoch Foto: TASR/Pavol Ďurčo


Zdôraznil, že pre rozvoj automobilového priemyslu a zabezpečenie konkurencieschopnosti potrebujú ďalší subdodávatelia pracovnú silu.

"Nehovoríme o tom, že potrebujeme pracovnú silu na rozvoj Slovenska. Potrebujeme ju na obyčajnú reprodukciu. Ľudia odchádzajú do dôchodku a z požiadavky 60.000 zamestnancov na ďalšie fungovanie priemyslu pre celé Slovensko je 70 % na obyčajnú reprodukciu pracovnej sily. Dnes vychádza zo stredných škôl iba niečo viac ako 5000 kvalifikovaných ľudí. Na vysoké školy odchádza 60 %, nezamestnaných je 30 %, pretože sa vzdelávajú v odboroch, ktoré nikto nepotrebuje. Takže je potrebné zmeniť celú štruktúru stredoškolského odborného vzdelávania a zabezpečiť nasmerovanie kvantity aj kvality. Na Slovensku máme veľmi veľa vzdelaných ľudí s vysvedčeniami, ale veľmi málo kvalifikovaných ľudí pre povolania, ktoré Slovensko potrebuje," dodal prezident ZAP.

Problém absencie kvalifikovanej pracovnej sily je podľa prezidenta skupiny Matador Štefana Rosinu podobný na Slovensku i v Česku. "Ročne prijímame do našej skupiny okolo 50 vysokoškolákov a stredoškolákov. Vo firme máme zavedený systém, že na každú fabriku máme dve stredné školy a dve vysoké školy. Pomáha to vo výbere študentov ešte na škole. Môžu prejaviť záujem - niektorí ho prejavujú viac, niektorí menej. Osobne vidím úlohu aj v motivácii detí rodičmi, pretože kam dieťa pôjde na strednú školu - závisí podľa môjho názoru spolovice od rodičov. Mamičky a oteckovia by nemali mať záujem, aby deti boli len marketingoví pracovníci, len vysokoškoláci. Aj so stredoškolským vzdelaním sa dá dosiahnuť veľmi dobrá kariéra. A niekedy môže byť lepšia, ako keď sa nasilu urobí vysoká škola," uzatvoril Rosina.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pozorovateľa OSN zatkli pre čiernu mágiu
<< predchádzajúci článok
Rusko požaduje od Ukrajiny 1,66 miliardy USD za júnové dodávky plynu