Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. apríla 2007

Na Slovensku chýba inštitúcia, ktorá by monitorovala médiá



Na Slovensku chýba inštitúcia, podobná Novinárskemu študijnému ústavu, ktorý zanikol v roku 2001, ktorá by sa sústavne venovala monitoringu médií a ich skúmaniu do hĺbky. Odznelo to na dnešnej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) - Na Slovensku chýba inštitúcia, podobná Novinárskemu študijnému ústavu, ktorý zanikol v roku 2001, ktorá by sa sústavne venovala monitoringu médií a ich skúmaniu do hĺbky. Odznelo to na dnešnej tlačovej besede Tlačovej rady SR (TR SR). "Takáto inštitúcia nechýba len Tlačovej rade, ktorej by mohla poskytovať isté profesionálne podklady, ale aj celej novinárskej obci. Hľadáme cesty ako také niečo znovustvoriť," povedala predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka, ktorá je zároveň aj predsedníčkou Asociácie na ochranu novinárskej etiky.

TR SR sa na dnešnom rokovaní začala zaoberať aj kauzou Cervanová. "Keďže nám však neboli predložené všetky potrebné dokumenty, rada sa týmto podnetom bude zaoberať až po ich doručení," konštatoval predseda TR SR, akademický maliar Miroslav Cipár. Ako dodal, TR diskutovala aj s Gabrielom Šípošom, ktorý je autorom správy Slovenské média 2006- etika sa zlepšila, profesionalita stagnuje. Gabriel Šípoš je analytik inštitútu INEKO. TR definitívne stanovisko k jeho správe nezaujala. "Konštatovali sme, že to, že sa v tlači objavuje pravidelnejšie stĺpček opravy, je znakom, že média si uvedomujú dôležitosť korigovať svoje mylné stanovisko," povedal Cipár.

Tlačová rada na Slovensku pôsobí od apríla 2002. Je orgánom Asociácie na ochranu novinárskej etiky, ktorú spoločne vytvorili Slovenský syndikát novinárov a Združenie vydavateľov periodickej tlače. Ako vrcholový inštitút etickej samoregulácie v tlači sa zameriava na porušovanie etických zásad novinárskej práce v printových periodikách SR, v ich redakciách a vydavateľstvách. Okrem toho prerokúva aj sťažnosti na porušovanie slobody tlače a obmedzovanie prístupu novinárov k informáciám. Od roku 2002 riešila približne 60 podaní, ku ktorým vydala svoje stanoviská. Za porušenie pravidiel novinárskej etiky a pravidiel výkonu novinárskeho povolania udeľuje len nefinančné sankcie - Upozornenie, Znepokojenie alebo Pokarhanie, ktoré následne zverejňuje v médiách a na svojej webovskej stránke http://www.trsr.sk. Radu možno kontaktovať aj na e-mailovej adrese: info@trsr.sk, podnety@trsr.sk a tiež na telefónnom a faxovom čísle: 02/ 544 32 438.

Predsedom TR SR je akademický maliar Miroslav Cipár a podpredsedníčkou je riaditeľka Justičnej akadémie Zuzana Ďurišová. Ďalšími členmi sú spisovateľka Gabriela Rothmayerová, ktorá je aj hovorkyňou rady, historik Ivan Kamenec, advokát Peter Kerecman a politológ Andrej Školkay. V októbri 2006 sa jej členom stal psychiater Ľubomír Vražda, ktorý vo funkcii nahradil biskupa Ivana Osuského.

SITA, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ukrajinský prezident trvá na konaní predčasných volieb
<< predchádzajúci článok
Opozícia podala návrh na odvolanie Jahnátka