Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. apríla 2011

Na Slovensku nie sú teroristi, tvrdí rezort vnútra



Na Slovensku nie sú teroristi, no existuje riziko, že ho teroristi využívajú na tranzit, materiálno-technickú podporu alebo zázemie po spáchaní trestného činu terorizmu. Na ...



Zdieľať
iracke sily zajali 28 podozrivych tero Foto: AP Photo/Hadi MizbanBRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) - Na Slovensku nie sú teroristi, no existuje riziko, že ho teroristi využívajú na tranzit, materiálno-technickú podporu alebo zázemie po spáchaní trestného činu terorizmu. Na Slovensku nezaznamenali kompetentní žiadnu priamu aktivitu teroristických skupín, ani osoby alebo skupiny, ktoré by sa pripravovali spáchať teroristický trestný čin. Polícia nemala ani poznatky o príprave teroristického útoku na slovenskom území.


"Bezpečnostné prostredie v Slovenskej republike je relatívne stabilizované a pokojné, bez bezprostredných rizík a hrozieb," konštatuje sa v návrhu Národného akčného plánu boja proti terorizmu na roky 2011 až 2014, ktorý ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Napriek celkovej umiernenosti moslimskej komunity polícia monitoruje osoby s väzbami na členov teroristických skupín najmä alžírskej salafistickej organizácie GSPC v súčasnosti premenovanej na Al-Kájda a kurdskej separatistickej organizácie PKK, rizikových cudzincov, ktorí zabezpečujú logistickú podporu bývalých príslušníkov Kosovskej oslobodzovacej armády, a osoby s väzbami na čečenských separatistov.

Lídri moslimských združení na Slovensku sa dlhodobo vyhýbajú verejným radikálnym prejavom, existujú však signály o nepriamom vplyve fundamentalistických a extrémnych výkladov islamu zo zahraničia na niektorých radikálnejších moslimov žijúcich na Slovensku.

Osoby podozrivé z kontaktov na teroristickú sieť často zneužívajú právo na účelové uzatváranie manželstiev na získanie pobytu alebo štátneho občianstva EÚ. Rovnako policajti zaznamenávajú aj opakované zneužívanie azylového konania. Rizikovým faktorom je takisto nelegálna migrácia osôb, keďže môžu byť medzi migrantmi členovia a podporovatelia teroristických skupín.

Nový Národný akčný plán boja proti terorizmu na roky 2011 až 2014 sa orientuje na kľúčové problémy v oblasti boja proti terorizmu na Slovensku. Do konca tohto roka by sa mala napríklad posúdiť potreba a možnosť zriadenia postu národného koordinátora boja proti terorizmu v SR. Jednou z úloh je tiež vytvorenie mechanizmu na určovanie stupnice teroristickej hrozby a jej zavedenie do praxe.

Využívanie stupnice je zavedenou praxou viacerých európskych krajín, USA i Kanady, rovnako aj medzinárodných organizácií ako NATO alebo EÚ. Rezort vnútra by sa mal podieľať aj na rozvoji technických možností na monitorovanie a analýzu otvorených zdrojov a najmä internetu v súvislosti s informáciami o teroristických hrozbách.

Súčasťou navrhovaných opatrení je aj posilnenie ničenia nelegálneho obchodu s vojenským materiálom, analýza duchovnej scény na Slovensku, vytvorenie efektívnych pravidiel na zmrazovanie finančných zdrojov a aktív teroristov, vyhodnotenie efektivity uplatňovania trestnej zodpovednosti právnických osôb a zabezpečenie prítomnosti minimálne jedného pyrotechnika na pracoviskách Kriminalistického a expertízneho ústavu v mimopracovnom čase.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Island napriek nesúhlasu verejnosti vráti Britom peniaze
<< predchádzajúci článok
Žilinskí cestári hlásia výtlky priamo z auta cez GPS