Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. júla 2017

Na Slovensku rastie počet firemných podvodov



Podvody v obchodnom styku medzi firmami na Slovensku naberajú na intenzite. Upozorňuje na to country manažér Coface Slovensko Juraj Janči na základe analýz Coface a podnetov zo ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 10. júla (TASR) - Podvody v obchodnom styku medzi firmami na Slovensku naberajú na intenzite. Upozorňuje na to country manažér Coface Slovensko Juraj Janči na základe analýz Coface a podnetov zo strany poistených klientov.


Za hlavné príčiny nárastu počtu podvodov považuje okrem základnej podstaty trestného činu - obohatiť sa, najmä snahu pôvodných vlastníkov zbaviť sa zadlžených spoločností. Pri podvodoch ide často o prípady, kedy podvodné skupiny vystupujú pod falošnou identitou reálnych firiem, či komunikujú z falošných emailových adries verejne dostupných emailových účtov.

Ako ďalej zdôrazňuje, hrozba podvodných firiem môže vzísť z domáceho aj zahraničného prostredia, prípadne od nastrčeného „bieleho koňa“ zo zahraničia.

V rámci neoprávneného obohatenia dokonca Coface eviduje prípad súbehu konania s inou trestnou činnosťou. Išlo o reálnu firmu, ale zamestnanec spoločnosti uviedol iné bankové účty a platby chodili na jeho súkromný účet.

"Časté sú aj prípady podvodných úpadkov firiem - prevody majetku z firmy na iné spoločnosti majiteľa pred konkurzom spoločnosti. Najhoršie sa dokazuje úmysel pri prečine zavineného úpadku," podotýka Janči.

Podvody v obchodnom styku ako súčasť ekonomickej kriminality sú páchané často nadnárodnými skupinami, a preto sa neviažu len na územie tej-ktorej krajiny. Širší prístup k technickým prostriedkom a paradoxne voľnejšie obchodné právo však dáva väčšie možnosti páchať túto trestnú činnosť kriminálnym skupinám zo západnej časti EÚ. Rovnako však dokáže aj skupina zo Slovenska páchať trestnú činnosť tak, že prevedie zadlženú spoločnosť na „bieleho koňa“, osobu, ktorá pochádza zo zahraničia.

"Pokiaľ ide o sektor, v rámci všeobecného odporúčania profesionálov našej poisťovne, by sa mali mať na pozore najmä spoločnosti z troch sektorov – veľkoobchod s ovocím a zeleninou, veľkoobchod s domácou elektronikou, PC a ich komponentmi, spracovanie mäsa," upozorňuje Janči. Tieto sektory sú podľa neho najviac exponované, t.j. šanca objasniť prípady je mizivá. Podvodnícke firmy sa ťažko dopátravajú a zaistiť tovar je takmer nemožné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavskí hasiči zasahujú pri nehode troch vozidiel
<< predchádzajúci článok
M. LAJČÁK: V4 sa sústreďuje na veci týkajúce sa života svojich občanov