Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

21. júla 2011

Na Slovensku sa lieči iba tretina psoriatikov



Jedno až dve percentá stredoeurópskej populácie trpia psoriázou – chronickým zápalovým ochorením kože. Napriek tomu, že psoriáza sa navonok prejavuje „len“ ako ochorenie kože, a teda nie je ...



Zdieľať
psoriaticka BRATISLAVA 21. júla (WBN/PR) - Jedno až dve percentá stredoeurópskej populácie trpia psoriázou – chronickým zápalovým ochorením kože. Napriek tomu, že psoriáza sa navonok prejavuje „len“ ako ochorenie kože, a teda nie je problémom srdca alebo nádorom, pocit nezávažnosti je iba zdanlivý. Psoriáza je systémové ochorenie celého tela, ktoré nepozorovane ohrozuje celý organizmus. Toto ochorenie môže znižovať kvalitu života porovnateľnou mierou ako napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, astma či depresia. Viditeľné postihnutie kože, pri ktorom je pokožka tela suchá a šupinatá hlavne na kolenách, lakťoch či vo vlasoch sa môže prejaviť u človeka v ktoromkoľvek veku a býva už celoživotnou diagnózou.


Celkový dopad psoriázy na život človeka závisí od viacerých faktorov akými sú lokalita, rozsah a intenzita jej prejavov v kontexte so subjektívnym vyrovnávaním sa pacienta s ochorením a spôsobom, účinnosťou a bezpečnosťou liečby. Ide teda o problém nielen z medicínskeho, ale aj estetického a psychologického hľadiska. Psoriatici si zahaľujú postihnuté miesta pred zrakmi okolia, ktoré sa bezdôvodne obáva prenosu vyvýšených ložísk, ktoré sú posiate šupinami. Choroba dokonca môže negatívne ovplyvniť sociálny či sexuálny život jedinca.

Psoriatici na Slovensku

Podľa posledných odhadov sa na Slovensku lieči ambulantne približne 24 tisíc pacientov so psoriázou, čo na základe údajov o výskyte tohto ochorenia (prevalencii) znamená, že sa lieči iba tretina Slovákov. Rovnaký nesúlad medzi počtom prevalentných a liečených pacientov je vraj aj v zahraničí. Napríklad podľa jedného amerického výskumu túto chorobu si lieči u odborníka iba jeden z piatich psoriatikov. Liečbu vyhľadávajú najmä pacienti v produktívnom veku s veľkým rozsahom kožných prejavov. Pritom podľa epidemiologických pozorovaní žijú ťažkí psoriatici v priemere o 10 rokov menej než priemerná populácia. Pre porovnanie, fajčenie skracuje život o 7,5 roka.

Spúšťače ochorenia

Psoriáze sa v ostatných desaťročiach venoval snáď najintenzívnejší výskum v rámci kožných chorôb. Napriek pokroku vo vedomostiach o tomto ochorení, príčina psoriázy nie je úplne jasná. Niektoré údaje poukazujú na vplyv genetiky a životného prostredia. Spúšťacím momentom psoriázy môže byť infekcia, úraz, emočný stres či klimatické faktory. Prejavy ochorenia môžu byť mierne až veľmi závažné, ale samotný priebeh ochorenia je v zásade nepredvídateľný.

Možnosti liečby

Moderná dermatológia v súčasnosti disponuje širokou ponukou rôznorodých liečebných metód, ktoré dokážu ochorenie dlhodobo stabilizovať. Psoriáza však naďalej zostáva celoživotným ochorením so striedaním období bez príznakov a vzplanutí.

Vyšším stupňom vo vývoji antipsoriatík sú biologiká, lieky vyrobené metódami génového inžinierstva. Cestu k životu bez psoriázy otvára práve menej známa biologická liečba, ktorá má výborné výsledky. Prvé biologikum na liečbu psoriázy bolo uvedené na slovenský trh v roku 2005. Tieto lieky blokujú zápalový kožný psoriatický proces na presne definovaných miestach. „Okrem vysokej účinnosti je výhodou biologík ich bezpečnosť. Táto skupina liekov nie je na rozdiel od klasických antipsoriatík orgánovo toxická a nie je potrebný tak častý laboratórny monitoring. Tu je však nutné poznamenať, že biologiká nie sú liekmi prvej línie. Sú indikované až po zlyhaní liečby klasickými antipsoriatikami, alebo v prípade, že tieto lieky sú kontraindikované, či majú nežiaduce účinky,“ hovorí dermatológ MUDr. Slavomír Urbanček.

Liečebný režim

Lekári zdôrazňujú, že základom úspešnej terapie je dobrá spolupráca s pacientom. V prípade psoriázy je to o to dôležitejšie, že ide o recidivujúce ochorenie, kde sa vyžadujú pravidelné kontroly. „Je to urputný boj, stály kolotoč. Raz ste na tom dobre, snažíte sa dodržať diéty, liečbu, všetok liečebný režim, a zrazu sa znovu objavia prejavy a ani neviete, čo ich spustilo. Musím povedať, že dôležitú úlohu zohráva aj viera v úspešný výsledok liečby,“ vysvetľuje Mária Cetkovská, riaditeľka pacientskej organizácia Bodkáčik.

Odporúčania pre psoriatikov

Snažte sa udržať v psychickej rovnováhe.
Obmedzte alkohol a cigarety na minimum.
Stravujte sa zdravo. Snažte sa vyhnúť obezite.
Dbajte aj na zdravú výživu s dostatočným obsahom ovocia a zeleniny. Vyhýbajte sa mastným jedlám, konzervačným látkam v potravinách, nezaťažujte pečeň.
Nezabudnite na dodržiavanie pitného režimu.
Namiesto kúpeľa sa radšej sprchujte.
Používajte telové mlieka s hydratačnými účinkami a zvláčňujúcimi účinkami.
Vyhýbajte sa mechanickému dráždeniu pokožky – škrabaním alebo nevhodným oblečením. Na dráždených miestach môže dochádzať k výsevu nových psoriatických ložísk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Egypt vymenil v dočasnej vláde 14 ministrov
<< predchádzajúci článok
Strata Morgan Stanley je menšia, ako sa predpokladalo