Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Na Slovensku sa urodilo rekordných 440 tisíc ton repky



Tohtoročná úroda repky je mimoriadne dobrá, údaje Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory k 4. augustu hovoria o rekordnom množstve 440 tisíc ton na celkovej výmere 119 tisíc ...



Zdieľať
traktor repka pocasie jar leto polnohospodarstvo pole BRATISLAVA 15. augusta (WBN/PR) - Tohtoročná úroda repky je mimoriadne dobrá, údaje Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory k 4. augustu hovoria o rekordnom množstve 440 tisíc ton na celkovej výmere 119 tisíc hektárov.


Spokojní sú aj poľnohospodári z družstva Devio v Nových sadoch, výnos 4,68 t/ha hodnotia ako veľmi dobrú úrodu. Podpredseda predstavenstva družstva Ivan Oravec hovorí, že ich úroda repky poputuje do biopalivárskych závodov v Hlohovci. "Pri výrobe biopalív na našom území zostane pridaná hodnota doma a táto výroba dáva aj priestor pre zamestnanie našich ľudí," vysvetľuje.

Na druhej strane celoeurópska vysoká úroda a vývoj na burze spôsobili cenový prepad repky. "V tomto roku viac ako inokedy platí zásada, že vyvážené dlhoročné obchodné vzťahy výrobcu a spracovateľa či nákupcu dokážu aspoň čiastočne eliminovať obrovské výkyvy cien. Prispeli k tomu aj kontrakty, ktoré sa uzatvárali už začiatkom roka podľa vývoja cien na svetových burzách," dodáva Ivan Oravec.

Po odchode spracovateľského podniku Palma zo slovenského trhu tu chýba priamy väčší spracovateľ repky na oleje. Roľník má iba dve možnosti, buď svoju úrodu predá slovenskému výrobcovi biopalív, alebo obchodným spoločnostiam, ktoré repku v prevažnej miere exportujú.

Možnosť predať úrodu repky na biopalivárske účely výrazne zlepšuje ekonomické výsledky v poľnohospodárskom segmente. "S pestovateľmi repky máme dlhodobo dobré vzťahy, sme pre nich stabilným partnerom," hovorí Peter Kostík zo Združenia pre výrobu a využitie biopalív. Nízke ceny repky zvýšili výrobu biopalív. Podľa Petra Kostíka sa momentálne vypláca pridávať biopalivá do pohonných hmôt. Biopalivo, najmä etanol, je lacnejšie ako benzín. Primiešavanie biopaliva do fosílnych palív tak prispieva k znižovaniu cien palív.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EUSTREAM: Prerušenie tranzitu plynu by nemalo zvýšiť cenu
<< predchádzajúci článok
Vzrástol počet trestných oznámení podaných Sociálnou poisťovňou