Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. januára 2011

Na Slovensku si zacvičia s našimi aj zahraniční vojaci



Slovenskí vojaci budú tento polrok niekoľkokrát hostiť svojich kolegov z partnerských armád Severoatlantickej aliancie. Na výmenu sa aj naši muži v zbrani zúčastnia na niekoľkých ...



Zdieľať
vojaci Foto:SITA BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) - Slovenskí vojaci budú tento polrok niekoľkokrát hostiť svojich kolegov z partnerských armád Severoatlantickej aliancie. Na výmenu sa aj naši muži v zbrani zúčastnia na niekoľkých cvičeniach v zahraničí. V stredu im má na to dať povolenie vláda po tom, ako ju minister obrany Ľubomír Galko oboznámi s plánom cvičení našich i zahraničných vojakov. "Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OS SR) sa každoročne s cieľom plniť úlohy, ktoré im vyplývajú z členstva v Organizácii Severoatlantickej zmluvy, resp. z iných medzinárodných záväzkov, zúčastňujú na vojenských cvičeniach mimo územia Slovenskej republiky, resp. na vojenských cvičeniach na území Slovenskej republiky za prítomnosti zahraničných ozbrojených síl," píše sa v Návrhu na vyslovenie súhlasu vlády Slovenskej republiky s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky a s vyslaním Ozbrojených síl SR mimo územia Slovenskej republiky na účel vojenského cvičenia v 1. polroku 2011. Tieto cvičenia vyjdú rezort obrany v prvom polroku na 187-tisíc eur.


Slovenskí vojaci plánujú v prvom polroku 2011 napríklad 21-dňové cvičenie MACE XIII 2011, kde si majú precvičiť spoločnú taktiku pri leteckých operáciách krajín NATO. V zozname vojenských cvičení na našom území je aj "Národný letecký deň v Piešťanoch," kde sa majú prezentovať počas štyroch dní naše vojenské letecké sily spolu s letkami partnerských krajín. Ministerstvo obrany odhaduje účasť na približne 200 príslušníkov zúčastnených krajín, pričom sa počíta aj s približne 50 kusmi vojenskej leteckej techniky zahraničných partnerov. V máji a v júni si prídu k nám zalietať na päť dní českí vojenskí piloti v rámci cvičenia "Výmena malých leteckých jednotiek I". Približne dvadsať českých pilotov si takto príde na Slovensko vymeniť skúsenosti z lietania v prašnom prostredí a z pôsobenia v operácii ISAF v Afganistane. Práve pre túto operáciu príde na Slovensko už začiatkom februára aj približne 15 austrálskych a amerických vojakov. Veľké cvičenie sa pripravuje vo Vojenskom výcvikovom a testovacom centre v Zemianskych Kostoľanoch, kde si naši vojaci spoločne s ozbrojenými silami Slovinska, Maďarska, Belgicka precvičia v prvom polroku tohto roka detekciu a dekontamináciu skutočných toxických chemických látok a psychologické aspekty pôsobiace na činnosť jednotlivca pri práci s týmito látkami. Celkovo by sa na území Slovenskej republiky malo konať za prvých šesť mesiacov tohto roka 12 vojenských cvičení, na ktorých sa zúčastnia aj vojaci z partnerských krajín.

Slovenskí vojaci majú v pláne zúčastniť sa v rovnakom časovom rozpätí na 23 cvičeniach v zahraničí. Medzi nimi je aj niekoľko leteckých národných dní a tak sú pozvaní do Chorvátska, Francúzska, Nemecka, Rakúska, Veľkej Británie, Českej republiky a Turecka. Viacero cvičení ich čaká v Poľsku, Českej republike a Nemecku. V apríli až v júni si pôjde približne 25 príslušníkov Ozbrojených síl SR precvičiť boj v zastavanom priestore do USA. Cvičenie, ktorého cieľom je "vytvorenie interoperability s jednotkami NATO v uvedenej oblasti", má trvať dva týždne.

"Osobitnú oblasť činnosti OS SR spojenú s vysielaním príslušníkov OS SR mimo územia SR a s prítomnosťou príslušníkov zahraničných ozbrojených síl na území SR tvoria aktivity na základe medzinárodných zmlúv a dohovorov v oblasti kontroly zbrojenia, odzbrojenia a budovania dôvery a bezpečnosti," uvádza sa v predkladanom materiáli. Preto sa počíta s tým, že slovenskí vojaci budú vyslaní na základe Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe, ktorá bola podpísaná 19. novembra 1990 v Paríži, na územie Ukrajiny, Bieloruska, Gruzínska, Arménska, Azerbajdžanu a Moldavska.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po štyroch rokoch chytili šéfa prevádzačskej skupiny
<< predchádzajúci článok
Objednávky priemyslu SR zaostali za priemerom EÚ