Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. augusta 2011

Na Slovensku vznikne nová vysoká škola



Päť rokov musela čakať Akadémia médií, odborná vysoká škola mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave (AMB), kým jej žiadosť o súhlas na vznik posúdi vláda. Kabinet dnes ...



Zdieľať
vysoka skolatu v kosiciach BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - Päť rokov musela čakať Akadémia médií, odborná vysoká škola mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave (AMB), kým jej žiadosť o súhlas na vznik posúdi vláda.


Kabinet dnes na odporúčanie ministra školstva Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) založenie školy povolil. AMB spoluzakladá Slovenský syndikát novinárov a stane sa dvanástou súkromnou vysokou školou na Slovensku. Sídliť bude v Dome novinárov na Župnom námestí v Bratislave.

Žiadosť neziskovej organizácie na vznik školy ležala na ministerstve školstva od roku 2006. Exminister a súčasný opozičný poslanec za SNS Ján Mikolaj čelil kritike, že návrh na vznik školy brzdil. Riaditeľom organizácie, ktorá o súhlas požiadala, je novinár Ján Füle, ktorý pôsobil ako hovorca exprezidenta SR Rudolfa Schustera a tiež viedol volebný tím Ivety Radičovej v kampani k prezidentským voľbám v roku 2009.

Viac o tejto téme nájdete v:

Súd prinútil vládu rokovať o vysokej škole

Súkromná škola sa po piatich rokoch možno dočká súhlasu

Pre nečinnosť ministerstva sa obrátil na Najvyšší súd SR, ktorý rozhodol, že ministerstvo musí návrh na udelenie súhlasu predložiť vláde. Ministerstvo prijalo žiadosť 24. októbra 2006. Podľa zákona o vysokých školách mal kabinet rozhodnúť o žiadosti na vznik školy do šiestich mesiacov od jej doručenia na ministerstvo. Vtedajšia predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka kritizovala ministra Mikolaja, že brzdí návrh na vznik školy, čo on odmietal.

Napriek kladnému vyjadreniu Akreditačnej komisie však predchádzajúce vedenie rezortu rozhodlo, že návrh nepredloží na medzirezortné pripomienkové konanie a následne na rozhodnutie vláde SR. Žiadateľ sa pre nečinnosť ministerstva obrátil na Najvyšší súd SR. Ten rozhodol, že ministerstvo musí návrh na udelenie súhlasu predložiť vláde. Keďže sa medzičasom zmenilo personálne zabezpečenie študijných programov ako aj garanti, ministerstvo už na čele s Eugenom Jurzycom (SDKÚ-DS) požiadalo v marci Akreditačnú komisiu o bezodkladné opätovné posúdenie.

Komisia súhlasila, aby bola nová súkromná vysoká škola neuniverzitnou školou a poskytovala bakalárske študijné programy mediálna komunikácia a marketingová komunikácia v študijnom odbore 3.2.3. masmediálne štúdiá v dennej aj externej forme štúdia.

AMB chce podľa návrhu v programe mediálna komunikácia vychovávať budúcich redaktorov. Neskôr plánuje otvoriť aj magisterský stupeň štúdia.

Absolventi marketingovej komunikácie by sa mali uplatniť ako kreatívni pracovníci v reklamných, mediálnych či PR agentúrach, ale aj v treťom sektore. "Jedinečnosť pôsobenia AMB je, že na rozdiel od iných škôl tohto druhu okrem kvalitného teoretického vzdelania bude aj prostredníctvom externých pedagógov kopírovať potreby aktuálnej praxe," uvádza sa vo vládnom materiáli.


Sídlo v Dome novinárov

Akadémia má zázemie a oporu v Slovenskom syndikáte novinárov, ktorý je jedným z jej zakladateľov. Sídlo školy preto bude v budove SSN - Dome novinárov. AMB chce úzko spolupracovať s vydavateľmi a vysielateľmi, študenti by mali absolvovať praktické predmety v médiách alebo reklamných agentúrach pod vedením skúsených odborníkov. Avizuje hosťovanie renomovaných prednášateľov zo zahraničia, predovšetkým z ČR, ale aj Rakúska a Maďarska, kde už má kontakty.

Naposledy schválila vláda vznik vysokej školy v januári tohto roka. Zelenú dostala Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta – Banská Štiavnica, s. r. o.

Pred schválením banskoštiavnickej vysokej umeleckej školy rozšírili rady súkromných vysokých škôl v júni 2006 Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach a Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií. Stalo sa tak ešte za vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), garnitúra expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) ako aj bývalý minister školstva Ján Mikolaj (SNS) súkromné vysoké školy často kritizovali, v čase ich vlády nepribudla na Slovensku žiadna.

Súčasný šéf rezortu vzdelávania Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) v súkromnom vlastníctve problém nevidí, slabinou sú podľa neho nedostatočne nastavené pravidlá hry. V súčasnosti pôsobí na Slovensku 20 verejných, 11 súkromných, tri štátne a štyri zahraničné vysoké školy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Značka ŠKODA v júli potvrdila pozíciu lídra
<< predchádzajúci článok
Dlhová kríza rozdeľuje koalíciu aj opozíciu