Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. februára 2015

Na slovenských súdoch sa štrajkuje, zapájajú sa tisícky ľudí



Na slovenských súdoch sa vo štvrtok ...



Zdieľať
bez nazvu Zamestnanci justície trpezlivo čakali od roku 2012 na lepšie materiálne a finančné zabezpečenie súdov, tvrdí šéfka justičných odborov M. Božková.

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Na slovenských súdoch sa vo štvrtok štrajkuje. Do práce neprišlo viac ako 3 700 justičných zamestnancov, čo je vyše 92 percent. Ide o asistentky súdov, zamestnankyne podateľní, informačných centier, účtovníčky, hospodárky, rozpočtárky, vyšších súdnych úradníkov, probačných a mediačných úradníkov či tajomníčky senátov.

Na 15 súdoch je účasť na štrajku 100-percentná

Na súdoch so sto percentnou účasťou na štrajku sa pokúsi chod súdu zabezpečiť iba jeho vedenie a sudcovia, ktorí podľa ústavy nemajú právo na štrajk. Najmenšia účasť – 58-percentná je na Krajskom súde v Banskej Bystrici a Okresnom súde Bratislava II.

Približne 450 zamestnancov justície z celého Slovenska sa zúčastní na protestnom zhromaždení v Bratislave, ktoré sa začne na poludnie pred ministerstvom financií a odtiaľ sa štrajkujúci zamestnanci presunú pred ministerstvo spravodlivosti.

Štrajkujú za štyri požiadavky

Justiční odborári štrajkujú za splnenie štyroch požiadaviek - zvýšenie rozpočtu ministerstva spravodlivosti minimálne o 25 percent, zabezpečenie materiálno-personálneho a ekonomického chodu súdov, okamžité prijatie osobitného zákona o postavení zamestnancov v justícii a zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie zamestnancov justície. Podporu týmto požiadavkám vyslovilo aj Združenie sudcov Slovenska, Združenie Za otvorenú justíciu, Súdna rada SR, ako aj sudcovské rady pri súdoch.

Zamestnanci Najvyššieho súdu SR podporujú požiadavky odborárov, keďže ale tento súd má vlastnú rozpočtovú kapitolu a zamestnanci iné finančné ohodnotenie, na štrajku sa nezúčastnia. Na znak vyjadrenia podpory si dnes môžu zamestnanci najvyššieho súdu pripnúť červenú stuhu.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec vníma vyhlásený štrajk ako uplatnenie ústavného práva, ktoré rešpektuje. "S odborármi máme viaceré spoločné ciele, no líšime sa v názore, ako tieto ciele presadzovať," tlmočila názor ministra hovorkyňa Alexandra Donevová. Požiadavky odborárov podporil aj prezident Andrej Kiska.

Počas štrajku je na súdoch zabezpečená pohotovosť

Počas štrajku je na súdoch zabezpečená pohotovosť, aby sa mohli riešiť predbežné opatrenia a väzobné veci. Fungovať by mali aj podateľne. V prípade pojednávaní stanovených na dnes časť už bola zrušená, o ďalších rozhodnú príslušní sudcovia a senáty.

O navŕšení prostriedkov pre justíciu stále rokuje minister spravodlivosti Tomáš Borec s ministrom financií Petrom Kažimírom. Ak by tieto rokovania neboli úspešné a nenaplnia sa požiadavky odborárov, tí zvážia možnosť ďalšieho, trojdňového štrajku.

Platy sa nezvyšovali od roku 2012

Predsedníčka odborového zväzu Marta Božková zdôraznila, že zamestnanci justície trpezlivo čakali od roku 2012 na lepšie materiálne a finančné zabezpečenie súdov. Ide o asistentky súdov, zamestnankyne podateľní, informačných centier, účtovníčky, hospodárky, rozpočtárky, vyšších súdnych úradníkov, probačných a mediačných úradníkov či tajomníčky senátov, ktorí pracujú za veľmi nízke platy.

Tie sa im nezvyšovali od roku 2012. Božková na porovnanie uviedla, že ak by sa im zvýšil plat o 50 eur, znamenalo by to navŕšenie prostriedkov pre rezort spravodlivosti o 3,7 milióna eur. Stredoškolsky vzdelaní zamestnanci pracujú za 430 eur v hrubom a vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci pracujú za 650 eur v hrubom.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Blesk zabil v Nepále 3 ľudí, pri Annapurne vyčíňala snehová búrka
<< predchádzajúci článok
Váhostav chce splatiť veriteľom dlhy z plánovaného zisku