Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. augusta 2016

Na Spiši a v Pieninách spája Cesta minerálnych prameňov 11 obcí



Prírodné bohatstvo severného Spiša a Pienin spočíva v množstve minerálnych prameňov, ktoré sa na tomto území nachádzajú. Podľa riaditeľky Oblastnej ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Andrej Galica
Stará Ľubovňa 20. augusta (TASR) - Prírodné bohatstvo severného Spiša a Pienin spočíva v množstve minerálnych prameňov, ktoré sa na tomto území nachádzajú. Podľa riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Severný Spiš Pieniny Eriky Šalatovej je ich tu vyše 80 a aj preto miestna OOCR zmapovala ich výskyt a pre verejnosť pripravila Cestu minerálnych prameňov v tomto regióne.


Ide o turisticky značenú trasu dlhú 118 km, ktorá spája 12 prameňov v 11 obciach regiónu. "Liečivé vlastnosti prameňov blahodarne pôsobia na ľudský organizmus a sú prospešné pri liečení viacerých chorôb. K azda najznámejším minerálnym prameňom patrí prameň Andrej, z ktorého sa plní Ľubovnianka s veľmi vysokým obsahom magnézia, prameň Sulínka v obci Sulín s využitím pri liečení žalúdočných problémov, prameň Smerdžonka v Červenom Kláštore pri liečení kožných chorôb v kúpeľoch či pramene vo Vyšných Ružbachoch, ktoré priaznivo pôsobia na liečenie srdcovo-cievnych ochorení," vysvetlila Šalatová.

Nie všetky z týchto prameňov sú však známe aj turistom, pričom svojím zložením a kvalitou nezaostávajú za tými známejšími. "Prameň pod Kalváriou v obci Lacková ponúka minerálnu vodu, vhodnú na pitné kúry podporujúcu aj liečbu nechutenstva, nedostatku vápnika, chronických zápalov dýchacích ciest, obličiek a močovodov," opísala riaditeľka OOCR. Pramene a ich okolie, ktoré sa nachádzajú na mape Cesty minerálnych prameňov, sú upravené a ich prostredie je revitalizované. V Hviezdnom, Sulíne, Vyšných Ružbachoch a v Ľubovnianskych Kúpeľoch sú pri prameňoch vybudované aj altánky na oddych. "V Ľubovnianskych Kúpeľoch sme opravili väčšiu časť okolia minerálneho prameňa, zrekonštruovali sme múrik a prístupový chodník k prameňu či jeho výtok. V obciach Hniezdne a Lacková sme opravili striešky nad prameňom, vyčistilo sa ich okolie i samotné pramene," informovala Šalatová.

Podľa riaditeľky OOCR Severný Spiš Pieniny turisticky najnavštevovanejšími prameňmi sú prameň sv. Jána Krstiteľa na hore Zvir v Litmanovej, ktorý je vyhľadávaný pre uzdravenie duše i tela, prameň Andrej v Ľubovnianskych Kúpeľoch, prameň Sulínka v Sulíne a prameň Smerdžonka v Kúpeľoch Červený Kláštor. Podotkla, že táto cesta nie je len turistickou trasou, ktorá vedie návštevníka po prírodných miestach severného Spiša a Pienin k jednotlivým prameňom, ale zavedie ho aj do lokalít s veľkou historickou hodnotou a odkazom. Ako príklad uviedla minerálnu vodu Sulínka, ktorú si nechávala na cisársky stôl dovážať aj cisárovná Alžbeta Bavorská známa ako Sisi. "V 19. storočí sa jej plnilo a do celého sveta vyvážalo až 800.000 fliaš," uzavrela Šalatová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Brány coburgovského kaštieľa v Jelšave sa opäť otvoria verejnosti
<< predchádzajúci článok
Horskí záchranári pomáhali v Malej Fatre zranenej 63-ročnej žene