Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. decembra 2006

Na trhu sú opäť nebezpečné hračky



O nebezpečných hračkách z PVC, ktoré sú opäť na slovenskom trhu, informovala dnes na mimoriadnej tlačovej besede organizácia Greenpeace. Podľa analýzy, ktorú pre organizáciu vypracovali ...



Zdieľať

BRATISLAVA 5. december (WEBNOVINY) - O nebezpečných hračkách z PVC, ktoré sú opäť na slovenskom trhu, informovala dnes na mimoriadnej tlačovej besede organizácia Greenpeace. Podľa analýzy, ktorú pre organizáciu vypracovali Analytické laboratória Bel Novamann International, sú v obchodoch hračky, ktoré obsahujú nebezpečné toxické chemikálie, tzv. ftaláty. Zaujímavé je, že tieto hračky sa na pultoch objavujú legálne, vďaka legislatívnej chybe. Stará európska smernica prestala platiť 20. septembra 2006 a nová, prísnejšia, sa do platnosti dostane až 16. januára 2007. "Obchodníci vedia, že hračky sú nebezpečné, a že boli, a aj budú zakázané. Myslíme si, že zneužívajú toto vákuum," povedal hovorca Greenpeace Juraj Rizman. Vďaka byrokratickej chybe budú štyri mesiace na trhu legálne. "Sme sklamaní prístupom predajcov," uviedol Rizman a ďalej dodal, že na ich otázku, "čo sa so stiahnutými hračkami (po 16. januári 2007) stane, predajcovia odpovedali, že ich odvezú do krajín, kde ich predaj legislatíva nezakazuje."

Ide pritom o hračky určené pre deti od 0 do 3 rokov. Ftaláty sa používajú na zmäkčenie PVC, čím viac chemikálie výrobok obsahuje, tým je pružnejší, ale aj viac toxický. Laboratórne testy ukázali, že v hračkách sa nachádzalo až 30 % tejto nebezpečnej chemikálie. Do organizmu sa môžu dostať napríklad tak, že dieťa hračku cmúľa. Ftaláty poškodzujú pečeň, obličky, sú karcinogénne a majú negatívny dopad na reprodukčný systém, metabolizmus a vývoj detí. Na základe prieskumov sa nadlimitné množstvo ftalátov potvrdilo u piatich hračiek. Ide o hračky vyrobené v Číne, konkrétne Profibaby Zajac, Hroch, hračka "Knižka", Trpaslík a Children´s toy Zajac.

Katarína Bartovičová upozorňuje, že nebezpečné hračky môžu pochádzať aj z Thaiwanu, Českej republiky alebo Poľska. Bartovičová odporúča rodičom, aby pri kúpe hračky skontrolovali či nezapáchajú a majú správne označenie. Greenpeace už podalo oznámenie na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NASA plánuje od roku 2020 kolonizovať Mesiac
<< predchádzajúci článok
Chirac v spore s katolíkmi pre kmeňové bunky