Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. júla 2018

Na úhrady faktúr čakajú firmy v priemere 66 dní



Za posledných 10 rokov sa nikdy nestalo, že by firmy na celom svete čakali na úhrady faktúr od svojich zákazníkov a obchodných partnerov tak dlho ako teraz. Podľa štúdie Euler ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 18. júla (TASR) - Za posledných 10 rokov sa nikdy nestalo, že by firmy na celom svete čakali na úhrady faktúr od svojich zákazníkov a obchodných partnerov tak dlho ako teraz. Podľa štúdie Euler Hermes „Payment Behavior" trvalo v roku 2017 v priemere až 66 dní, kým im za poskytnuté tovary alebo služby zaplatili. Naposledy takéto dlhé čakanie na peniaze firmy zažili v roku 2007.


Splácanie faktúr sa postupne predlžuje. Dlhé roky sa držalo na úrovni 64 dní. Štvrtina spoločností sa dokonca musela zmieriť s úhradou až po 90 dňoch. Podľa analytikov Euler Hermes bude tento trend pokračovať a v druhej polovici roku 2018 sa doba uhradenia faktúr znovu natiahne na priemerných 67 dní.

"Rastúca doba splatnosti faktúr zrejme súvisí s rastom globálnej ekonomiky, ktorý spôsobil, že firmy predlžujú splatnosti svojim klientom a aj takto im vyjadrujú svoju dôveru. Krátko po kríze to tak nebolo. Firmy svoje pohľadávky sledovali omnoho pozornejšie a chceli ich mať uhradené čo najskôr," vysvetľuje Peter Mucina, Country manager spoločnosti Euler Hermes.

Doba splatnosti sa zvýšila až v dvoch tretinách všetkých sledovaných krajín. Najhoršie je na tom Čína. Zákazníkom a obchodným partnerom trvá až 92 dní, kým zaplatia svoje záväzky. Nasleduje Grécko s 89 dňami a Turecko s 83 dňami.

Najlepšie platobné podmienky majú firmy na Novom Zélande s dobou splatnosti 43 dní, ale aj v susednom Rakúsku, ktoré spolu s Dánskom a Južnou Afrikou nasleduje so 47 dňami.

TASR informovala spoločnosť Euler Hermes na Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za bezpečné štáty pôvodu chcú označiť aj Tunisko, Alžírsko a Maroko
<< predchádzajúci článok
RAST STAVEBNEJ PRODUKCIE V EUROZÓNE SA V MÁJI PRUDKO SPOMALIL