Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. januára 2018

Na Ukrajine usporiadali nacionalisti fakľové pochodyUkrajinskí stúpenci ultrapravicových organizácií počas pochodu v Kyjeve pri príležitosti 109. výročia narodenia Stepana Banderu, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) v pondelok 1. januára 2018.Zdieľať
Ukrajinskí stúpenci ultrapravicových organizácií počas pochodu v Kyjeve pri príležitosti 109. výročia narodenia Stepana Banderu, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) v pondelok 1. januára 2018. Foto: TASR/AP
Kyjev 2. januára (TASR) - Ukrajinskí stúpenci ultrapravicových organizácií uskutočnili v pondelok pochody v Kyjeve a ďalších mestách Ukrajiny pri príležitosti 109. výročia narodenia Stepana Banderu, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN). Informuje o tom agentúra TASS.


Na pochode v centre Kyjeva sa zúčastnilo približne 500 osôb s pochodňami. Medzi účastníkmi boli členovia nacionalistických strán Sloboda, Pravý sektor, Národná garda a Kongres ukrajinských nacionalistov (KUN).

Zástup demonštrantov sa pohol od pamätníka Tarasa Ševčenka do stredu mesta na Námestie nezávislosti. Počas pochodu dav skandoval heslá ako "Sláva Ukrajine, sláva hrdinom!", "Sláva národu, smrť nepriateľom!", "Bandera príde a nastolí poriadok!" či "Ukrajina nadovšetko!".

Na bezpečnosť dohliadalo zhruba 1200 policajtov a 730 vojakov. Podobné pochody sa konali aj v mestách Ľvov, Ternopoľ, Dnepropetrovsk, Krivoj Rog, Rovno a Melitopoľ.

Postava Stepana Banderu, vodcu ukrajinského nacionalistického hnutia, ktorý počas druhej svetovej vojny úzko spolupracoval s nemeckými nacistami, stále rozdeľuje ukrajinskú spoločnosť. Postoj voči nemu sa pohybuje od úplnej podpory v niektorých oblastiach na západe krajiny až po ostro nepriateľský postoj v zvyšku krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SNEHOVÉ SPRÁVY: V Lomnickom sedle je až 140 cm snehu
<< predchádzajúci článok
Pri útoku Talibanu v afganskej provincii zabili policajného šéfa

Na Ukrajine usporiadali nacionalisti fakľové pochody - diskusné fórum čitateľov