Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. marca 2013

Na Veľký piatok sa pracovať nebude, sľúbil premiér FicoPremiér Robert Fico uistil generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloša Klátika, že Veľký piatok ako deň pracovného pokoja nebude zrušený. „Veríme, že toto ...Zdieľať
slavnosti bratstva cechov a slovakov BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico uistil generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloša Klátika, že Veľký piatok ako deň pracovného pokoja nebude zrušený.


„Veríme, že toto uistenie bude dodržané,“ povedala pre agentúru SITA tlačová tajomníčka generálneho biskupského úradu EVAV Edita Škodová.

Vo februári kancelária predsedu vlády oznámila, že sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý slávime 15. septembra, zatiaľ zostane ako deň pracovného pokoja.

Nebude sa v súčasnosti ani rušiť, ani presúvať na víkend, ako o tom uvažovala vláda. Podľa kancelárie predsedu vlády, k zrušeniu sviatku Sedembolestnej ako dňa pracovného pokoja by mohlo dôjsť iba po otvorení základnej zmluvy medzi SR a Svätou stolicou.

Tá totiž dáva SR povinnosť rešpektovať uvedený deň ako deň pracovného pokoja. „S otvorením a možnou zmenou ustanovení základnej zmluvy sa v súčasnosti neuvažuje,“ napísali v liste z kancelárie Roberta Fica. Kancelária tiež pripomína, že ani ministerstvo kultúry, ktoré má cirkvi v gescii, nepripravuje zmenu zákona o štátnych sviatkoch. Možná novela nie je v legislatívnom pláne vlády na rok 2013.

Vláda uvažovala od leta o zrušení dvoch štátnych sviatkov, alebo dní pracovného pokoja, ktoré pripadajú na 1. a 15. september, teda Dňa Ústavy SR a Sedembolestnej Panny Márie. K rušeniu sviatkov chcela vláda pristúpiť v rámci hľadania zdrojov na konsolidáciu verejných financií.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veľký piatok je deň utrpenia a ukrižovania
<< predchádzajúci článok
Bankovému sektoru klesol zisk o vyše 12 percent