Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. januára 2007

Na vianočných stromčekoch poletovali miesto anjelov kozmonauti



Ortodoxná časť Rusov sa už pripravuje na 6. januára, kedy Pravoslávni slávia Vianoce. Mnohé z dnešných ruských domácností zdobia každoročne vianočné stromčeky aj ozdobami z čias minulých. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) - Ortodoxná časť Rusov sa už pripravuje na 6. januára, kedy Pravoslávni slávia Vianoce. Mnohé z dnešných ruských domácností zdobia každoročne vianočné stromčeky aj ozdobami z čias minulých. Nie je prekvapením nájsť stromček ozdobený malými kladivkami či kosáčikmi, červenými hviezdami či napodobeninami zmenšených kozmonautov. Páči sa to aj 40-ročnej kuchárke z Moskvy Yelene Vitugine, ktorá ich považuje za milšie, ako novodobé moderné ozdoby, ktoré sa dnes predávajú kdekoľvek. Jej Vianoce dotvára aj bábika z Uzbekistanu z 50-tych rokov, ktorá je pre ňu znakom priateľstva medzi bývalými sovietskymi republikami.

Od roku 1925 boli vianočný stromček a tradičná polnočná večera z cárskych čias zakázané režimom propagujúcim ateizmus. O desať rokov neskôr Stalin rehabilitoval zvyk ozdobovania vianočného stromčeka. Tradícia osláv narodenia Ježiša, ktorá sa vzťahuje na 6., respektíve 7. januára bola však stále zakázaná. Oficiálne sa začal príchod Ježiša na svet sláviť až po páde režimu v roku 1991.

Moskovčania, ktorí si pamätajú Vianoce v roku 1931, si spomínajú na gigantický vianočný stromček, ktorého vrcholec zdobila veľká, červená, päťcípa hviezda. Prvé vianočné ozdoby sa predávali s podobizňou Lenina aj Stalina. V roku 1937 zasa Komisariát vzdelávania vydal knihu s voľným prekladom titulu Nový rok v materskej škole, kde sa píše: " ...vianočný stromček ozdobený červenou hviezdou symbolizuje veselé a šťastné detstvo, za čo treba ďakovať strane".

Aj keď Nový rok bol čiastočne apolitický, dal sa porovnať s ostatnými štátnymi sviatkami. Počas druhej svetovej vojny sa stromčeky zvykli zdobiť aj malými tankami, modelmi zbraní, napodobeninami parašutistov, a strážnych psov. Keďže situácia obyvateľstva bola často ťažká, ľudia si museli ozdoby vyrábať sami. Používali na to opotrebované žiarovky, mnohé predmety namáčali do vody s vysokou koncentráciou soli, aby sa na nich vytvorili ozdobné kryštáliky. Sovietski dizajnéri sledovali požiadavky trhu, no hlavne vedenia strany a vyrábali ako ozdoby hokejistov, či cirkusových akrobatov.

V časoch Nikitu Chruščova sa na stromčekoch po prvý raz objavili postavičky z kukuričných kláskov pripomínajúce šúpolienky. Vďaka napredovaniu Sovietov vo vesmíre nahradili anjelov kozmonauti a do predaja sa dostala aj miniatúra Sputnika. Favoritmi Vianoc boli aj polárne medvede a polárni výskumníci.

Po roku 1991 sa stali veľmi populárnymi ozdoby západného charakteru, no nostalgia za starými časmi je v dnešnom Rusku stále živá.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zlodeji prišli vykradnúť obchod na saniach
<< predchádzajúci článok
Osoby s nadštandardnými príjmami sa budú zdaňovať viac