Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. augusta 2014

Na výstave v MŠaP možno zistiť, ktorí učitelia sa zapojili do SNP



Aká bola situácia v našom školstve počas druhej svetovej ...



Zdieľať
Na snímke exponáty na výstave "Slovenskí učitelia v odboji a Slovenskom národnom povstaní" 25. augusta 2014 v Bratislave. FOTO TASR/Martin Baumann
Bratislava 25. augusta (TASR) - Aká bola situácia v našom školstve počas druhej svetovej vojny dokumentuje výstava Slovenskí učitelia v odboji a Slovenskom národnom povstaní (SNP). Je v Múzeu školstva a pedagogiky (MŠaP) v bratislavskej Petržalke, kde potrvá do 13. novembra.


"Je to aktuálna a netradičná výstava. Povstanie zasiahlo celú spoločnosť a aj pedagógovia sa zapojili do toho, čo považovali za správne. Naše ministerstvo považuje za veľmi dôležité, aby sa odkaz SNP dostával k žiakom. História je najlepšou učiteľkou," povedal na dnešnej slávnostnej vernisáži štátny tajomník rezortu školstva Štefan Chudoba.

Expozícia zavedie návštevníkov do histórie. Okrem lavíc ju v dobovej učebni charakterizujú portréty Andreja Hlinku a Jozefa Tisa, slovenský znak a portréty troch vtedajších ministrov školstva Matúša Černáka, Aladára Kočiša a Jozefa Siváka, z ktorého pozostalosti sú tam zlaté okuliare a poslanecký preukaz. Nechýba mapa, 22-bodový školský poriadok, Čítanka, Vlastiveda, Počtovnica, Katechizmus, Sloh, Povinné piesne a iné učebnice, či písacie a ďalšie potreby. Prehľad o školstve v rokoch 1939 do 1945 dopĺňa školská sústava.



Iný školský svet, o ktorom sa malo vedelo, predstavovala škola v židovskom pracovnom tábore v Novákoch. "Bol to tábor určený na vykynožovaciu deportáciu. Moji príbuzní išli k nebesiam vo forme dymu," spomína na videozázname bývalý učiteľ v tábore Alexander Bachnár, ktorý vo veku 95 rokov bol na otvorení výstavy.

Jedna miestnosť venovaná školstvu počas SNP sa začína Mobilizačnou vyhláškou. Vojenské helmy, bicykel a iné exponáty dopĺňa obrazová galéria osobností, mená vyše 700 pedagógov zapojených v odboji, vyznamenania, knižný Návrh na reformu školského systému a oveľa hrubšie skriptá Vývoj sovietskeho školstva a pedagogiky so zreteľom na školu povinnú. Torzo lavíc symbolizuje vojnové škody. "Tie predstavovali 480 miliónov československých korún, čo bola suma, ktorá sa v školstve preinvestovala za 20 rokov," konštatovala Zuzana Kunšteková z MŠaP, ktorá sprevádzala výstavou.

Podľa nej expozícia sa usiluje ukázať obraz školstva v tomto zložitom období a zároveň vyzdvihnúť odvahu učiteľov zapojiť sa do SNP s nádejou lepšej budúcnosti. MŠaP spolu s ďalšími inštitúciami pripravujú k výstave sprievodný program pre školské skupiny aj ďalších záujemcov.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hraný debut Jara Vojteka DETI vstúpi do kín už o mesiac
<< predchádzajúci článok
Poslancov NR SR dnes vystriedali deti, chýbal im R. Fico