Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. júla 2018

Na zámku Eckartsau blízko Bratislavy pred sto rokmi zanikla monarchiaZámok Eckartsau, archívna snímka.Zdieľať
Zámok Eckartsau, archívna snímka. Foto: Wikipedia
Bratislava/Eckartsau 17. júla (TASR) – Storočnicu republiky si nepripomína len Slovensko a Česko, ale aj Rakúsko. Potvrdzuje to výstava v bývalom cisárskom poľovníckom zámku Eckartsau neďaleko Bratislavy, v prihraničnom rakúskom národnom parku Dunajské luhy.


"Tento rok pripravili jeho pracovnici špeciálnu výstavu osláv výročia: 100 rokov Rakúskej republiky - 100 rokov od konca monarchie. Je to príbeh jednej rodiny priamo na mieste, kde sa udial. Sledovaním jej posledných hodín na zámku zaniká habsburská monarchia a nastáva úsvit nových časov. Každodenné prehliadky o 11., 14. a 16. hodine možno absolvovať so slovenským textom. Počas slovenských štátnych sviatkov je sprevádzanie na tému Cisár bez koruny po luxusných priestoroch zámku a cisárskych obytných miestnostiach. To sa bude konať vždy o 15. hodine v termínoch 29. 8., 1. a 15. 9., 1. 11.," uviedla pre TASR Beata Havranová z bratislavskej spoločnosti B. H. Public Relations & Promotion.

Keď Rakúsko so spojencami prehrali prvú svetovú vojnu, v novembri 1918 opustil cisár Karol s rodinou Viedeň ako poslední vládcovia dynastie Habsburgovcov a presťahovali sa do zámku Eckartsau. Tam čakali na svoj ďalší osud, ktorý sa spečatil 13. novembra 1918. Vtedy Karol potvrdil posledný štátny dokument - odstúpenie z vlády v Uhorsku. Pre neho to znamenalo odchod do exilu a po 600 rokoch aj koniec najstaršieho vládnuceho rodu v Európe – Habsburgovcov.

Aj tieto súvislosti pripomína mimoriadna interaktívna výstava Karl & Zita – V tieni histórie, ktorú nedávno otvorili. Tá je zatiaľ sprístupnená iba v nemčine, vraj od roku 2019 si ju možno pozrieť aj so slovenským textom. Expozícia ponúka pohľad na časy prevratu a veľkých zmien, ako dokážu ľudia zvládnuť obdobie, keď každý krok je krokom do neistoty? Osud, ktorý zažíva dokonca cisárska rodina presne tak isto, ako vojnou rozvrátení obyvatelia rúcajúcej sa monarchie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V bratislavskom Štúdiu 12 predstaví osem tanečníkov novú performanciu
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Šikmá veža v Pise ustojí aj zemetrasenie. Ako je to možné?

Na zámku Eckartsau blízko Bratislavy pred sto rokmi zanikla monarchia - diskusné fórum čitateľov