Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. novembra 2010

Na zápal pľúc ročne zomrie 4,25 milióna ľudí



Infekcie dýchacieho traktu, ktoré spôsobujú napríklad chrípkový vírus alebo respiračný syncyciálny vírus (RSV), zabijú každoročne minimálne ...



Zdieľať
sanitka Ilustračné foto

Foto: SITA/Tomáš BenedikovičBRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Infekcie dýchacieho traktu, ktoré spôsobujú napríklad chrípkový vírus alebo respiračný syncyciálny vírus (RSV), zabijú každoročne minimálne 4,25 milióna ľudí, pričom veľkú časť z nich tvoria deti.

Celkovo sú tieto infekcie zodpovedné za šesť percent všetkých úmrtí. Informovali o tom predstavitelia organizácie World Lung Foundation (WLF), ktorí na webstránke ARIAtlas.org zverejnili rozsiahlu správu s názvom Acute Respiratory Infections Atlas (v preklade Atlas akútnych respiračných infekcií).

Z výsledkov zverejnených v tejto správe vyplýva, že najvyššie riziko úmrtia na respiračné infekcie hrozí ľuďom v chudobných krajinách. Počet úmrtí na zápal pľúc v krajinách s najnižšími príjmami je až 215-krát vyšší než v bohatých štátoch. Každoročne na celom svete zaznamenajú lekári 156 miliónov prípadov tohto ochorenia, pričom až 97 percent z nich sa vyskytne v rozvojových krajinách. Z európskych krajín zaznamenali odborníci najvyššiu úmrtnosť na toto ochorenie vo Veľkej Británii. Na zápal pľúc zomrelo v roku 2008 vo svete až 1,6 milióna detí, čo predstavuje až 20 percent všetkých detských úmrtí.

Na porovnanie, na maláriu v spomínanom roku zomrelo 732-tisíc a na AIDS 200-tisíc detí. Najčastejšou príčinou respiračných infekcií u detí je RSV, ktorý ročne zabije minimálne 66-tisíc detí. Niektoré odhady však naznačujú, že toto číslo v skutočnosti dosahuje až 199-tisíc. Každoročne s týmto vírusom, proti ktorému neexistuje žiadna vakcína, hospitalizujú tri milióny detí.

Vedci taktiež vo svojej správe uvádzajú hlavné príčiny respiračných infekcií, ktorými sú znečistenie vzduchu v miestnostiach v dôsledku varenia a vykurovania tuhými palivami a pasívne fajčenie. Ročne v dôsledku infekcií spôsobených týmito faktormi zomrie 1,96 milióna ľudí a ďalších 121-tisíc v dôsledku znečistenia ovzdušia. Predstavitelia WLF dúfajú, že sa im podarí presvedčiť vlády a farmaceutické spoločnosti, aby viac investovali do výskumu a vývoja efektívnejších spôsobov liečby. Jedným z ich cieľov je taktiež dosiahnuť, aby pacientov s respiračnými infekciami rozoznávali v štatistikách ako samostatnú skupinu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ČÍNA: Právnik laureáta Nobelovej ceny neodcestoval
<< predchádzajúci článok
NEMECKO: Rádioaktívny odpad dorazil do cieľa