Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. apríla 2007

Na zelený štvrtok sa servíruje všetko zelené



Podľa tradície prináša aj v Rakúsku veľkonočné vajíčka veľkonočný zajac. Rovnako populárne ako on je aj zdobenie vajíčok v domácnostiach. Podľa tradície ich v Rakúsku pestro pomaľujú a ...



Zdieľať

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Podľa tradície prináša aj v Rakúsku veľkonočné vajíčka veľkonočný zajac. Rovnako populárne ako on je aj zdobenie vajíčok v domácnostiach. Podľa tradície ich v Rakúsku pestro pomaľujú a uložia do malých veľkonočných hniezd. Kde sú vajíčka, tam sa dajú nájsť aj sliepky a kuriatka, ktorými sa obdarúvajú deti. Zvyčajne sú vyrobené z látky, alebo sú čokoládové. Vajíčka a visiace ozdoby zdobia aj konáriky dotvárajúce veľkonočnú atmosféru domácností.

Zelený štvrtok si Rakúšania pripomínajú v duchu tejto farby, konzumujú totiž zväčša zelenú zeleniny, ako je špenát, prípadne bylinkovú polievku. Veľký piatok je najprísnejším pôstnym dňom v roku, keď sa nesmie jesť mäso, čím si kresťania pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista. Zo soboty na nedeľu sa vo viedenských a ostatných kostoloch v Rakúsku koná obrad zmŕtvychvstania. Obľúbeným zvykom je aj pálenie veľkonočných ohňov. Ich posolstvo je jednoznačné - má sa nimi odohnať zlo a priniesť do života svetlo. Na Bielu sobotu a Veľkonočnú nedeľu sa v kostoloch posväcujú jedlá, napr. veľkonočná šunka a vajíčka. Požehnávanie veľkonočných jedál sa praktizuje počas veľkonočných bohoslužieb. Rakúšania nechávajú okrem mäsa posvätiť napríklad aj bylinky a soľ. Kňazi posväcujú aj bahniatka, ktoré sú znakom požehnania plodnosti domu a polí.

Veľkonočnú nedeľu trávia Rakúšania obľúbenou rodinnou hrou nazvanou "pukanie vajíčok". Špičky a strany natvrdo uvarených vajíčok sa stláčajú proti sebe pričom vyhráva ten, komu vajíčko nepraskne. Rovnako ako veľkonočné vajíčka, k Veľkej noci v Rakúsku patrí aj baránok ako symbol života, ktorý bol v období života Ježiša Krista obetným zvieraťom a servíroval sa v kruhu rodiny na židovský sviatok Pesach. V tomto zvyku sa v Rakúsku pokračuje dodnes.

Na vidieku sa dajú ešte aj dnes stretnúť chlapci s rapkáčikmi v ruke a to počnúc Zeleným štvrtkom.

Pouličné rapkanie od štvrtka až do soboty večera má nahradiť zvuk zvonov. Hovorí sa totiž: "zvony letia do Ríma a prídu zase na Veľkú noc".

Vo Viedni sa zasa v posledných rokoch udomácnila tradícia veľkonočných trhov. V centre metropoly nájdu návštevníci Staroviedenské trhy, umelecké a remeselné trhy Am Hof či Veľkonočné trhy pred viedenským zámkom Schönbrunn a ďalšie.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fico s Drozdom hovorili o pozemkoch pod cestami a výstavbe
<< predchádzajúci článok
Pri nehode vlaku sa vo Francúzsku zranilo 70 cestujúcich