Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

19. augusta 2007

Na Železnej studničke otvorili člnkovaciu sezónuNa jazere nad Partizánskou lúkou na Železnej studničke v Bratislave dnes otvorili sezónu člnkovania. Päť štvormiestnych člnov bude návštevníkom k dispozícii do konca októbra. Ako pre agentúru ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) - Na jazere nad Partizánskou lúkou na Železnej studničke v Bratislave dnes otvorili sezónu člnkovania. Päť štvormiestnych člnov bude návštevníkom k dispozícii do konca októbra. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Vladimír Kutka, verí, že budúci rok sa sezónu podarí otvoriť už začiatkom apríla. Pre deti je dnes pripravený kultúrny program do 18:00 a člnkovanie zadarmo, no od pondelka sa už bude platiť 80 Sk za 30 minút. Cez pracovné dni sa dá člnkovať od 14:00 do 19:00, cez víkendy od 12.00 do 20:00.

Lokalita Horná Mlynská dolina patrí medzi najznámejšie bratislavské rekreačné lokality a je súčasťou Bratislavského lesoparku. Nachádza sa na južnom okraji chránenej oblasti Malé Karpaty. Preteká ňou potok Vydrica. Zaujímavou technickou pamiatkou je sústava štyroch jazier vybudovaných v roku 1846 na pohon deviatich vydrických mlynov. Vodné mlyny sa tu spomínajú už v roku 1455, koncom 19. storočia však zanikli a ďalej slúžili ako výletné reštaurácie.

Železnú studničku pomenovali podľa železitého prameňa, ktorý tu vyviera. Čoskoro sa stala kúpeľmi kráľa Ferdinanda. Prešporskí mešťania tam vybudovali kúpeľný dom s reštauráciou, ktorý bol v minulosti asanovaný. Po analýze vôd v rokoch 1826 a 1857 sa zistilo, že nie sú minerálne. Kúpele Železná studnička zanikli.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jackpot v hre LOTO nepadol ani dnes
<< predchádzajúci článok
Biskup Judák vyzval pútnikov v Nitre na úctu k Panne Márii

Na Železnej studničke otvorili člnkovaciu sezónu - diskusné fórum čitateľov

otvaracie hodiny6.8. 7:49:46