Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. septembra 2005

Na získanie štátnej prémie treba vložiť viac peňazí



Výška štátnej prémie z roka na rok klesá. Kým na začiatku predstavovala 40 percent z ročného vkladu, v tom budúcom to bude len 10 %.



Zdieľať
Maximálna prémia tak ostane rovnaká ako v roku 2005, a to 2 500 korún, ale sporiteľ musí na jej získanie do stavebného sporenia vložiť  25-tisíc Sk. Aktuálne na to stačí 17 242 korún, ide teda
o nárast 7 758 Sk.
„Nie je možné jednoznačne povedať, ako sa bude počet klientov sporiacich presne na plnú výšku štátnej prémie vyvíjať. Predpokladáme však, že počet zákazníkov klesne pre nárast výšky vkladu. Nie každý si to totiž bude môcť dovoliť,“ myslí si Marta Krejcárová z ČSOB stavebnej sporiteľne.
Výška štátnej prémie je stanovená vzorcom daným zákonom, pomocou ktorého ministerstvo financií vždy v júli zverejní nový úrok na nasledujúci rok. Výška bude závisieť od vývoja úrokových sadzieb. Tie v poslednom období neustále klesajú. „Ak by sa znížila pod 10 %, ovplyvnilo by to výnosnosť stavebného sporenia pre klienta,“ konštatovala Krejcárová.
V tomto roku ponúka ČSOB stavebná sporiteľňa zhodnotenie vkladov 6,18 % ročne a v budúcom roku, po znížení štátnej prémie, bude efektívna ročná úroková sadzba predstavovať viac ako 4,7 %. Zároveň je investícia chránená fondom na ochranu vkladov. „Klienti, ktorí potrebujú úver na bývanie, môžu požiadať o rôzne formy stavebných úverov i medziúverov a úrokové sadzby začínajú už od 2,9 % ročne,“ odôvodňuje výhodnosť stavebného sporenia Krejcárová.
Hovorkyňa W¦stenrot stavebnej sporiteľne (WSS) Daniela Vlčková neočakáva pokles záujmu o stavebné sporenie v prípade 10-percentnej výšky štátnej prémie. „Naopak, zavedenie vzorca odbúralo neistotu toho, čo bude ďalej, a umožňuje
klientom lepšie finančné plánovanie,“ myslí si Vlčková.
Výhodou stavebného sporenia je podľa nej aj to, že klient má svoje vklady v stavebnej sporiteľni zhodnotené nielen štátnou prémiou, ale i štandardne 2-percentným úrokom ročne. „Medziúver môže zákazník získať aktuálne s úrokom už od 4,59 % ročne, bez podmienky minimálnej doby sporenia a už aj pri nulovej nasporenej sume a stavebné úvery od 3 % ročne a lehotou splatnosti porovnateľnou s hypoúvermi,“ konštatovala Vlčková.
Aj podľa Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) zníženie štátnej prémie neprinesie pokles počtu sporiacich klientov. „Naopak, rendita, teda výnosovosť z úrokov a pripísanej štátnej prémie stavebného sporenia v lehote sporenia 6 rokov, dosiahne pri 10-percentnej štátnej prémii a 2-percentnom úročení vkladov 4,83 %. Takého zhodnotenie vkladov v ponuke iných komerčných bánk je ťažké získať. Takže práve pre bežných ľudí zostáva stavebné sporenie i naďalej rovnako atraktívne,“ dodávajú predstavitelia tlačového odboru v PSS. 

Ako sa menila výška štátnej prémie
Rok Percento z vkladu Maximálna výška v Sk
2000 30 6 000
2001 25 4 500
2002 25 4 000
2003 20 3 000
2004 15 2 500
2005 14,5 2 500
2006 10 2 500
Petra Čeredějevová


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podnikateľka okradla klientov, teraz sa schováva
<< predchádzajúci článok
Lesbický sex ešte pred štátnicami