Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. februára 2006

Na zmenu názvu obcí by malo stačiť hlasovanie



Obce, ktorých názov bol zmenený v rokoch 1867 až 1918 a 1938 až 1945, budú môcť svoje pomenovanie zmeniť. Vyplýva to z novely zákona o označovaní obcí v jazyku národnostných menšín, ktorá ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. februára (WN/SITA) - Obce, ktorých názov bol zmenený v rokoch 1867 až 1918 a 1938 až 1945, budú môcť svoje pomenovanie zmeniť. Vyplýva to z novely zákona o označovaní obcí v jazyku národnostných menšín, ktorá je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. Návrh, ktorý predkladá vicepremiér Pál Csáky, vychádza v ústrety predovšetkým tým sídlam, ktoré sú pomenované po buditeľoch slovenského národa bez akejkoľvek súvislosti s ich históriou, napríklad Hurbanovo (Ógyalla), Štúrovo (Párkány), Jesenské (Feled) či Kukučínov (Nemesoroszi) a podľa v súčasnosti platného zákona z roku 1994 tak nemohli urobiť. Zmenu názvu je možné docieliť hlasovaním, ktoré je platné, ak sa na ňom zúčastní viac ako polovica obyvateľov obce a zmenu názvu podporí aspoň 80 percent ľudí, ktorí sa na hlasovaní zúčastnili.

Navrhovaná príloha k zákonu o názvoch obcí zohľadňuje aj nové územné a správne usporiadanie Slovenska a reaguje na vytvorenie nových okresov. Odráža tiež výsledky sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2001, podľa ktorých sa zmenilo národnostné zloženie viacerých obcí. Ako sčítanie ukázalo, v niektorých obciach sa zvýšil najmä počet občanov rusínskej národnosti a v iných poklesol počet občanov hlásiacich sa k ukrajinskej národnostnej menšine. Návrh reaguje aj na to, že vznikli aj nové obce rozdelením najmä podľa zákona o obecnom zriadení.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 HZD pobúrené návrhom na zrušenie slovenských názvov obcí (14. 2. 2006)



nasledujúci článok >>
Spoločnosť Veriteľ je v likvidácii
<< predchádzajúci článok
Podľa Saktora je súčasný návrh smernice o službách prijateľný