Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. júla 2014

Na zvýšenie platov v stavebníctve nestačí zmeniť zákon, tvrdí SNS



Slovenská národná strana (SNS) vyzýva vládu SR, aby v prípade prijatia zákona vytvorila aj podmienky pre jeho uplatňovanie. "Ide o novelu zákona o kolektívnom ...



Zdieľať
Andrej Danko Foto: TASR/Pavel Neubauer
 
Bratislava 13. júla (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) vyzýva vládu SR, aby v prípade prijatia zákona vytvorila aj podmienky pre jeho uplatňovanie. "Ide o novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorá sa najnovšie dotkne stavebných firiem, najmä tých menších," uviedol pre TASR predseda SNS Andrej Danko.


Upozorňuje, že od 1. septembra budú musieť všetky stavebné firmy s viac ako s 20 zamestnancami zvýšiť platy o vyše štyri percentá, pretože sa tak dohodli odbory a zamestnávateľský zväz.

"Platy zamestnancov v stavebnom priemysle považujeme za dlhodobo nízke. V porovnaní s ostatnými odvetviami je ich valorizácia na neporovnateľnej úrovni. Z pohľadu SNS ide v stavebníctve o ťažkú fyzickú prácu, za čo si každý pracovník zaslúži adekvátnu mzdu. V porovnaní s okolitými krajinami je plat slovenského stavbára nízky," povedal líder národniarov.

Zákon z dielne aktuálneho ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera podľa neho na jednej strane zabezpečuje zvyšovanie platov, ale na druhej strane deformuje prostredie na strane zamestnávateľov. "SNS víta každé zvyšovanie platov u všetkých pracujúcich - treba však tiež povedať, že veľké množstvo stavebných pracovníkov pracuje na živnosť. Tento zákon teda žiadnym spôsobom nepomáha stavebným pracovníkom, ktorí nie sú v pracovnom pomere," upozorňuje Danko.

"Navyše v čase, keď je stavebníctvo v kríze a vláda pribrzdila mnohé veľké štátne zákazky, môže toto opatrenie spôsobiť prepúšťanie v mnohých firmách najmä v chudobnejších regiónoch Slovenska," zdôraznil.

"Vláda SR by sa mala radšej zamerať na riešenie otázky, ako je možné, že veľké firmy neplatením svojim dodávateľom beztrestne ničia malé stavebné spoločnosti a najmä živnostníkov. Z pohľadu týchto pracujúcich ľudí ide o aroganciu moci, bez nedostatočnej vymožiteľnosti práva. Ďalším krokom Vlády SR by malo byť zníženie odvodového zaťaženia pre všetkých živnostníkov pracujúcich nielen v stavebnom priemysle," uzavrel Danko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Militanti dobyli ďalšie mesto neďaleko Bagdadu
<< predchádzajúci článok
Do boja proti šmejdom sa pridala ďalšia firma