Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. februára 2013

Nad Japonskom lietali ruské stíhačky, Rusi to odmietajúJaponská vláda vyjadrila pobúrenie zo štvrtkového narušenia svojho vzdušného priestoru dvoma ruskými stíhačkami. Ministerstvo obrany potvrdilo, že k narušeniu prišlo nadránom a dopustili ...Zdieľať
stihacka TOKIO 7. februára (WEBNOVINY) - Japonská vláda vyjadrila pobúrenie zo štvrtkového narušenia svojho vzdušného priestoru dvoma ruskými stíhačkami.


Ministerstvo obrany potvrdilo, že k narušeniu prišlo nadránom a dopustili sa ho ruské stroje SU-27. Stalo sa tak pri pobreží ostrova Hokkaidó, pričom Rusi v japonskom vzdušnom priestore pobudli takmer minútu.

Japonci na to reagovali vyslaním svojich stíhačiek. Ministerstvo zahraničných vecí zároveň podalo oficiálnu sťažnosť voči počínaniu "vojenských lietadiel Ruskej federácie".

Moskva na to vo štvrtok reagovala odmietnutím takého obvinenia. Rusi tvrdia, že ich "tichomorská letka striktne dodržala medzinárodné pravidlá a štátne hranice nenarušila".

Incident sa stal krátko po tom, ako japonský premiér Šinzo Abe vyjadril kompromisný postoj k Rusku, s ktorým sa Japonci dlhé desaťročia sporia o Kurilské ostrovy.


Obnovenia rokovaní

Abe sa vyjadril, že chce nájsť "obojstranne prijateľné riešenie" sporu Kurily, ktorý bráni podpísaniu mierovej dohody medzi oboma krajinami.

Toto zmierlivé vyjadrenie je v kontraste s jeho nekompromisným postojom voči podobnému územnému sporu s Čínou o ostrovy Senkaku.

Japonský premiér sa ešte v decembri s ruským prezidentom Vladimirom Putinom dohodol na obnovení rokovaní o mierovej dohode, ktorá by formálne ukončila nepriateľstvo z čias druhej svetovej vojny. Ochotu vyriešiť spor k obojstrannej spokojnosti vyjadril Abe v telefonickom rozhovore s Putinom.


Spor o Kurily

Japonsko a Rusko sa o štyri Kurilské ostrovy, ktoré obsadili sovietski vojaci na konci druhej svetovej vojny, hádajú už takmer 70 rokov a spor je dôvodom neuzavretia mierovej dohody medzi oboma krajinami.

Kurily sa nachádzajú v oblasti bohatej na ryby a podľa predpokladov aj na podmorské náleziská ropy a zemného plynu ako aj ložiská zlata a striebra.

Kurily alebo Severné územia pozostávajú z takmer 60 ostrovov a ležia iba 10 kilometrov od japonského ostrova Hokkaidó. V roku 2012 ich navštívil ruský prezident Dmitrij Medvedev, čo Tokio rozhnevalo.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lacné letenky: Nezabúdajte na pravidlo, že čím skôr si letenku kúpite, tým viac peňazí ušetríte
<< predchádzajúci článok
Francúzsko chce kontrolu v Mali odovzdať do rúk OSN

Nad Japonskom lietali ruské stíhačky, Rusi to odmietajú - diskusné fórum čitateľov