24. januára 2014

Nadal je druhým finalistom mužskej dvojhry, vyzve Wawrinku

Najvyššie nasadený španielsky tenista Rafael Nadal bude súperom Švajčiara Stanislasa Wawrinku v nedeľňajšom finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. V druhom ...

Melbourne 24. januára (TASR) - Najvyššie nasadený španielsky tenista Rafael Nadal bude súperom Švajčiara Stanislasa Wawrinku v nedeľňajšom finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. V druhom semifinále si poradil so svojím dlhoročným veľkým rivalom Wawrinkovym krajanom Rogerom Federerom za 2:24 h v troch setoch 7:6 (4), 6:3 a 6:3. Nadal upravil vzájomnú bilanciu s grandslamovým rekordérom na 23:10.

Švajčiarsky tenista Roger Federer (vľavo) a španielsky tenista Rafael Nadal. Foto: FOTO TASR/AP

Na podujatiach veľkej štvorky vedie šampión Australian Open z roku 2009 nad Federerom na zápasy 9:2, jediné dve prehry utrpel vo Wimbledone. Nadal mal v prvom sete po troch skvelých obhodeniach k dispozícii tri brejkbaly, Federer si však podržal servis a tak na rad prišiel tajbrejk. V skrátenej hre dominoval Španiel, ktorý si po dvoch minibrejkoch vybudoval náskok 5:1 a za stavu 6:4 premenil hneď prvý setbal. Španiel hral umne do Federerovho bekhendu, bol trpezlivejší pri dlhých výmenách od základnej čiary a robil oveľa menej nevynútených chýb ako jeho súper, ktorý mal iba niečo vyše 50-percentnú úspešnosť na sieti.

Na začiatku druhého dejstva si Nadal nechal ošetriť krvavý pľuzgier na ruke. Po návrate na dvorec pokračoval v koncentrovanom výkone, za stavu 3:2 po forhendovom winneri po prvý raz v zápase prelomil Federerovo podanie a aj druhý set sa stal jeho korisťou. Za stavu 5:3 síce prehrával pri vlastnom servise 0:30, no následne získal štyri fiftíny v rade. V treťom sete sa skvele podávajúci i returnujúci Nadal po brejku v siedmom geme ujal vedenia 4:3 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Proti Wawrinkovi bude Španiel vo finále favoritom, so Švajčiarom má totiž impozantnú bilanciu 12:0.