Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    ZOH Soči 2014

19. februára 2014

Nadhľadový Ondřej Bank nazýva Adama Žampu pohodovým šialencomAdam Žampa je taký "v pohode šialenec". Hovorí to o ňom jeho kamarát Ondřej Bank.Zdieľať
Soči/ Červená Poľana 19. febrára (TASR) - Adam Žampa je taký "v pohode šialenec". Hovorí to o ňom jeho kamarát Ondřej Bank.

Ondřej Bank Foto: TASR/AP

Český lyžiar v stredu na zimnej olympiáde zažiaril v obrovskom slalome, v ktorom bol po 1. kole na druhej pozícii za suverénnym americkým "šialencom" Tedom Ligetym. K medailovému pocitu to síce nedotiahol, ale piatym miesto v obrovskej konkurencii a v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne, to je priam senzačný úspech českého zjazdového lyžovania.

Prirodzene, že Adam Žampa nemá na Bankovom výsledku nejaký priamy podiel, no pre TASR bolo príjemné počuť tieto slová o slovenskom reprezentantovi: "Adam? S ním si pomáhame, radíme sa počas pretekov. Dnes to bolo skôr viac o podpore. Je to fajn chalan, taký v pohode šialenec.".

Adam v olympijskom areáli Roza Chutor "urobil" 22. miesto a nebol spokojný. Ale má 23 rokov a pred sebou výzvy a už hneď v sobotu olympijský slalom. A napokon - on už nad Červenou Poľanou zažiaril v superkombinácii, tiež piatym miesto. V nej išiel Ondřej tiež na medailu, ale pokazil slalom a skončil siedmy. Azda posledná príležitosť na zisk olympijského kovu a to netušil, že ho bude atakovať v "obráku". Bank je od Žampu starší takmer presne o desaťročie.

Na snímke slovenský lyžiar Andreas Žampa reaguje v cieli obrovského slalomu. Foto: TASR/Michal Svítok


"Tak ako to asi opísať... Je to super... a zároveň je to hrôza," konštatoval v cieli obrovského slalomu Bank. Cítil radosť nad úspechom, ktorý ale mohol reálne byť väčší: "Ale užíval som si to. Boli to nádherné preteky, ozaj skvelý zážitok. Tisíckrát lepší ako v tej superkombinácii."

Ondřej Bank je známou postavou bielych svahov. Dlhé roky patrí do tretieho sledu, ak sa jazdci výkonnostne pred ním rozdelia na úzku elitu a širšiu špičku. Tvrdí o sebe, že nemá až taký veľký talent a všetko si musel oddrieť. Vo Svetovom pohári žal od roku 2004 niekoľko pozoruhodných výsledkov. Na ZOH sa ocitol päťkrát v prvej desiatke, z toho trikrát teraz v Ružovej osade a streda ho vyniesla v kariére najvyššie. Piaty bol aj na MS v roku 2011 v superkombinácii.

"Ja mám asi to šťastie, že nám žiadne medailové sny. Ani keď som bol malý, nikomu som nehovoril, že chcem byť svetový šampión, alebo olympijský víťaz. Chcel som byť najlepší v republike a to ostatné prišlo navyše. Teraz som naozaj mohol na medailu dosiahnuť v superkombinácii, tam som si ozaj veril. Ale nevyšlo to. Dnes som sa na trati prvého kola tiež necítil úplne bez chýb, ale bolo z toho druhé miesto, ozaj skvelé. Celkovo som dnes zažil krásny olympijský deň," vyznal sa Ondřej Bank. Veľmi príjemný človek, ktorý si s českými novinármi zažartoval aj na tému prekrútenia výroku z predchádzajúcich pretekov. Obrátil na humor a vyvolal v cieľových priestoroch salvy smiechu. Veľký nadhľad.

Ešte sa chystá dačo vyparatiť aj v slalome, ale veľké oči nemá. Opäť pohodovo a vtipne zdôraznil: "Pôjdem, ale už som úplne hotový. Ja som trinásť dní na lyžiach, ostatní okolo mňa si chodia na hokej a na biatlony, len ja sa tu presúšam na kopci a dávam sa dokopy. Som už starý... "


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Američan Bode Miller sa lúči so Soči
<< predchádzajúci článok
V 2. etape Okolo Ománu triumfoval Kristoff, Sagan štrnásty

Nadhľadový Ondřej Bank nazýva Adama Žampu pohodovým šialencom - diskusné fórum čitateľov