Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. decembra 2006

Nagy a Zala sľúbili ďalšiu podporu bieloruskej opozícii



Ďalšiu podporu opozičným silám v Bielorusku dnes v Bratislave prisľúbili lídrovi bieloruskej opozície Alexandrovi Milinkievičovi predsedovia zahraničného a ľudsko-právneho výboru parlamentu ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) - Ďalšiu podporu opozičným silám v Bielorusku dnes v Bratislave prisľúbili lídrovi bieloruskej opozície Alexandrovi Milinkievičovi predsedovia zahraničného a ľudsko-právneho výboru parlamentu Boris Zala a László Nagy. Od bieloruského režimu budú žiadať okamžité prepustenie politických väzňov. Vyzvú ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, aby v Bezpečnostnej rade OSN Slovensko navrhlo spoločnú výzvu na prepustenie opozičného politika Alexandra Kozulina, ktorý drží vo väzení hladovku a jeho život je po strate 40-tich kíl ohrozený. Milinkievič aj Kozulin kandidovali v marcových prezidentských voľbách proti diktátorovi Lukašenkovi. V Bratislave sa Milinkievič zastavil cestou do Štrasburgu, kde mu Európskom parlamente v utorok odovzdajú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Milinkievič apeloval na politikov, aby na stretnutiach s bieloruským režimom nezabudli pripomenúť prepustenie politických väzňov, slobodu tlače a politických strán a ďalšie kroky k demokratizácii. "Nikdy som nevystupoval za izoláciu mojej krajiny. Režim sa izoluje sám. Som za politiku pootvorených dverí zo strany Európskej únie ," povedal po stretnutí s predstaviteľmi parlamentu. Milinkievič nie je proti kontaktom oficiálnych predstaviteľov demokratických štátov s režimom prezidenta Alexandra Lukašenka, ale pri týchto stretnutiach musia byť vždy stanovené podmienky - posun k dodržiavaniu demokracie a ľudských práv. "Stretávať sa bez predbežných podmienok znamená legitimizáciu súčasnej moci," upozornil na tlačovej besede.

Milinkievič je proti ekonomickým sankciám. "Režim to prežije, a obyčajným ľuďom bude veľmi ťažko." V Bratislave podporil ekonomickú spoluprácu Slovenska s Bieloruskom. "Ale veľmi prosím slovenských politikov, aby vždy boli zásadoví v otázke dodržiavania ľudských práv v našej krajine. Možno obchodovať a zároveň hovoriť - vo vašej krajine sú represie."

Boris Zala deklaroval, že tak ako v Národnej rade, ani v jeho strane Smer-Sociálna demokracia nie je nikto, kto by spochybňoval podporu všetkých síl, bojujúcich proti "osobnej diktatúre" prezidenta Lukašenka. Diskusia je len o taktike tohto boja, nakoľko má byť radikálny. Zala však zároveň priznal, že predseda strany Robert Fico v roku 2003 ako poslanec na návšteve v Minsku o ľudských právach ani politických väzňoch nehovoril. Bieloruská televízia ho ukazovala ako "uznanie" režimu. "Je skutočne potrebné odlíšiť ekonomické vzťahy. To bola návšteva, ktorá skutočne mala ekonomický a hospodársky obsah a nijaký iný rozmer sa v tejto návšteve ani neprejavil. To znamená, že z hľadiska normálnej spolupráce nie je najmenší dôvod, aby sme neudržiavali základné hospodárske vzťahy a dostali sa do polohy úplnej izolácie Bieloruska či už v oblasti hospodárskych stykov alebo iných stykov," vyhlásil Zala.

Lászlo Nagy, ktorý bol v marci v Minsku podporiť protesty demokratickej opozície proti zmanipulovaným prezidentským voľbám, dnes ubezpečil, že parlament bude naďalej iniciatívny v podpore boja za demokraciu. Naši poslanci v Európskom parlamente by mali presadiť výzvu na prepustenie politických väzňov. Zahraničný výbor a výbor pre ľudské práva slovenského parlamentu požiada vládu Roberta Fica, aby pokračovala v podpore mimovládnych organizácií, pracujúcich v Bielorusku. Na pozvanie jednej z nich - Nadácie Pontis, prišiel aj Milinkievič. Milan Nič z Pontisu na tlačovej besede prezentoval obavy mimovládneho sektoru, že nová vláda posúva do úzadia agendu ľudských práv v zahraničnej politike. Všimli sme si v tlačových vyhláseniach z oficiálnych stretnutí prezidenta a premiéra, že keď prijímajú veľvyslancov takýchto režimov, ľudské práva nespomínajú. Mimovládky tiež po prijatí vládneho programu protestovali, že v ňom chýba dôraz na šírenie ľudských práv a slobody vo svete.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Českí kresťanskí demokrati si zvolili nového predsedu
<< predchádzajúci článok
Štátni lesníci dodajú na trh menej stromčekov než vlani