Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júla 2017

Nagy: Iniciatíva Trojmoria je v úvode, nedá sa predpokladať jej úspech



Na snímke dole vpravo prezident SR Andrej Kiska a piaty sprava americký prezident Donald Trump počas spoločného fotografovania na vrcholnej schôdzke predstaviteľov dvanástich krajín Iniciatívy troch morí (Baltské, Jadranské a Čierne ...



Zdieľať
Na snímke dole vpravo prezident SR Andrej Kiska a piaty sprava americký prezident Donald Trump počas spoločného fotografovania na vrcholnej schôdzke predstaviteľov dvanástich krajín Iniciatívy troch morí (Baltské, Jadranské a Čierne more) vo Varšave 6. júla 2017. Foto: TASR/AP
Bratislava 6. júla (TASR) – Summit Trojmoria, ktorý sa koná dnes vo Varšave, vytvoril adekvátnu platformu pre príchod prezidenta USA Donalda Trumpa do regiónu širšej strednej Európy. Pre TASR to uviedol analytik GLOBSEC Policy Institute Tomáš Nagy.


"Najvýznamnejším aspektom stretnutia však popritom zostáva vzájomný poľsko-americký vnútropolitický benefit daného stretnutia. Pre vládu vo Varšave je kľúčové prezentovať, že charakter spojenectva s USA je neslabnúci a zároveň, že súčasná vláda vo Varšave je schopná zahraničnopolitických úspechov napriek tomu, že jej politická povesť v Bruseli aj v rámci samotného Poľska je evidentne kontroverzná. Pre prezidenta Trumpa, na strane druhej, poslúžilo stretnutie na artikuláciu trvajúceho charakteru amerických záväzkov ohľadom ich vojenskej prítomnosti na takzvanom východnom krídle Aliancie," konštatoval analytik.

Taktiež však dodal, že samotná Iniciatíva troch morí je v úvodnej fáze svojej existencie a v tejto chvíli sa nedá hodnoverne predpokladať jej úspech nad úroveň, ktorú predstavujú ďalšie regionálne medzivládne iniciatívy.

"Hlavným spoločným ekonomickým menovateľom členských krajín Iniciatívy naďalej zostáva ich členstvo v EÚ a ekonomické výhody z toho vyplývajúce. Napriek tomu, že predmetné krajiny predstavujú vyše štvrtinu rozlohy EÚ a vyše pätinu obyvateľstva EÚ, ich celková ekonomická sila je na úrovni jednej desatiny HDP Únie," uviedol Nagy.

Zároveň upozornil na to, že iniciatíva je politicky bezproblémová predovšetkým v Poľsku, Rumunsku a Chorvátsku. "V ostatných krajinách má iniciatíva nateraz povesť užitočného fóra na výmenu názorov ohľadom spoločných výziev a záujmov na poli energetiky a rozvoja dopravnej infraštruktúry," uzavrel.

Summit sa koná na podnet poľského prezidenta Andrzeja Dudu a chorvátskej prezidentky Kolindy Grabarovej-Kitarovičovej. Okrem Slovenska, Poľska a Chorvátska majú svoje zastúpenie na podujatí aj predstavitelia Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Rakúska, Rumunska a Slovinska.

Iniciatíva troch morí predstavuje neformálnu platformu, ktorá podporuje európsky integračný proces. Jej úlohou je posilnenie väzieb najmä na osi sever-juh v regióne širšie vnímanej strednej Európy medzi Baltickým, Jadranskýn a Čiernym morom. Tieto väzby majú tvoriť trvalé základy hospodárskeho rozvoja, najmä v oblasti energetiky, dopravy a digitálnej komunikácie.

Predstavitelia štátov iniciatívy sa po prvý raz stretli 29. septembra 2015 v New Yorku na podnet chorvátskej prezidentky. Schôdzka vo Varšave je druhým formálnym summitom iniciatívy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
R. Fico nevidí dôvod, prečo by nemali vymenovať Jahnátka za šéfa ÚRSO
<< predchádzajúci článok
Turistov vystrašila streľba na pláži v chorvátskom Poreči