Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. októbra 2005

Nahradí náš med lacný a nekvalitný dovoz?



Cenu medu znižuje (ne)kvalita



Zdieľať
 Na Slovensku hrozí pretlak lacného medu z Ázie a z Južnej Ameriky. Slovenským včelárom sa totiž nepáčia nízke výkupné ceny, čo otvára priestor pre import z tretích krajín. Na našom trhu sa takto už onedlho môže objaviť väčšie množstvo lacného medu, ale podľa včelárov bude kvalita týchto výrobkov nízka a zložením ho prirovnávajú skôr k sladidlu.
Problém vyvolala svetová cena medu, ktorá v tomto roku výrazne klesla v súvislosti s prebytkom na trhu v USA. Prejavilo sa to už aj na slovenských výkupných cenách, ktoré klesli oproti minulému roku. Kým v roku 2004 bola výkupná cena 55 korún, tak v tomto roku sa pohybuje od 40 do 45 korún.
Včelári, ktorí si to môžu dovoliť zatiaľ nepredávajú a čakajú na lepšie ceny. Ale keďže je Slovensko súčasťou EÚ, tak musíme dodržiavať aj spoločné predpisy a riadiť sa spoločným trhom. Ten však velí v rámci únie jednoznačne dovážať med z tretích krajín. Európa totiž na rozdiel od mnohých iných komodít nie je vo výrobe tejto komodity sebestačná.
Podľa predsedu Slovenského zväzu včelárov  (SZV) Ľudovíta Gála zničila smernica z roku 2001 v Európe trh s kvalitným medom. „Nariadenie európskej únie znížilo a degradovalo kvalitu medu na sladidlo. To, čo sa dováža z Číny, Argentíny alebo z Mexika už ani nemôžeme považovať za med. Výrobkom chýbajú napríklad základné biologicky aktívne látky,“ hovorí Gál a dodáva. „Stará Európa už zabudla ako chutí ozajstný med a skutočnú kvalitu tam väčšinou kúpite iba v špecializovaných obchodoch, ktoré vlastnia sami včelári.“ Podľa generálneho riaditeľa Medoproduktu Jozefa Bariaka sa spotrebitelia o kvalitu báť nemusia. „Nesúhlasím s tvrdením, ktoré sa občas medializuje, že sa k nám dováža nekvalitný med alebo že naši spracovatelia bežne používajú praktiky s miešaním medov rôznej kvality.“
Druhý problém sa totiž spája práve s miešaním viacerých druhov medu. Medzi včelármi sa stále hlasnejšie hovorí o nových praktikách, ktoré ovládajú Európu, Slovensko nevynímajúc. Aj náš med sa už údajne vyviezol do Maďarska, kde sa zmiešal s pochybným výrobkom z tretej krajiny a naspäť na Slovensko sa doviezol ako maďarský výrobok, ktorý je označovaný za kvalitu. Tieto metódy potvrdzuje aj podpredseda SZV Pavel Hovorka. „Súčasná technika umožňuje, aby sa rôzne medy spolu zmiešali, a keď to niekto neprizná, tak to na základe platnej legislatívy nikto neodhalí.“ Med sa totiž v súčasnosti môže filtrovať, a tak sa definitívne stratí a zahmlí jeho pravý pôvod.

Klesajúce dotácie

Zvyšujúci sa dovoz a nízke výkupné ceny nútia našich včelárov med vyvážať. Problémy na domácom trhu im spôsobujú aj každoročne nižšie dotácie na jedno včelstvo. Kým v roku 2003 bola finančná podpora 250 korún, tak v minulom roku klesla na 160 a pre tento rok bola dotácia stanovená na 92 Sk. „Pre budúcnosť je dôležité, aby včelári nečakali pasívne na dotácie, ale zamerali sa na nové zdroje podpory. Sú to najmä európske štrukturálne fondy, ktoré sa však neudeľujú plošne. Dostanete ich až po vypracovaní projektu na konkrétnu činnosť,“ uviedla hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Czajliková.

vvDovoz nahrádza domácu výrobu
 Rok  vývoz (t) dovoz (t)
1999 1 600 211
2000 1 629 214
2001 1 660 618
2002 1 640 635
2003 2 059 869
Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva
Martin Augustín


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vojna televízií pokračuje!
<< predchádzajúci článok
Dzurinda vybozkával ministerku Radičovú