Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

07. júla 2009

Najdrahším mestom sveta je Tokio



Najdrahším mestom sveta pre zahraničných pracovníkov sa v tomto roku stalo Tokio a na prvej priečke vystriedalo Moskvu, ktorá klesla na tretie miesto. Vyplýva to z prieskumu poradenskej firmy Mercer, ktorý ...



Zdieľať
BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) - Najdrahším mestom sveta pre zahraničných pracovníkov sa v tomto roku stalo Tokio a na prvej priečke vystriedalo Moskvu, ktorá klesla na tretie miesto. Vyplýva to z prieskumu poradenskej firmy Mercer, ktorý uskutočnila v marci. Výsledky na svojej internetovej stránke zverejnila v utorok. Prieskum pokrýva 143 svetových metropol a porovnáva výdavky na vyše dvesto položiek vrátane ubytovania, dopravy, potravín, oblečenia, vybavenia domácností a zábavy. Poradím v tomto roku zamiešali zmeny výmenných kurzov jednotlivých mien. Moskva uvoľnila prvé miesto preto, že rubeľ voči americkému doláru oslabil. Naopak Tokio sa na prvé miesto vyšplhalo vďaka posilneniu jenu. Silná japonská mena zároveň vyniesla Osaku na pozíciu druhého najdrahšieho mesta na svete z vlaňajšej jedenástej. Podobne relatívne vysoká hodnota čínskeho jüanu dostala do prvej desiatky Peking, ktorý poskočil z dvadsiateho na deviate miesto. Všetky americké mestá v tomto roku išli hore, New York, ktorý je v USA tradične najdrahší, sa dostal do prvej desiatky, keď z minuloročného 22. poskočil v tomto roku na ôsme miesto.


Európske mesta väčšinou klesali. Ženeva síce poskočila z ôsmeho na štvrté miesto a Zürich z deviateho na šieste, ale pre oslabenie britskej libry a nórskej koruny Londýn a Oslo vypadli z prvej desiatky. Londýn klesol na šestnáste Oslo na štrnáste miesto. Nemecké a španielske mestá poklesli o osem až jedenásť priečok, ale európske mestá z krajín, ktoré sú mimo eurozóny, napríklad Švédsko, Ukrajina, Česká republika, Rumunsko a Maďarsko, sa prepadli o 36 až 48 miest. Najdramatickejší pád nastal v prípade Varšavy, ktorá sa posunula až o 78 miest nadol, a to z 35. na 113. miesto. Praha klesla z 29. na 70. miesto a Budapešť zo 61. na 108. miesto. Bratislava po prijatí eura išla opačným smerom ako iné stredoeurópske metropoly a z vlaňajšieho 45. miesta poskočila na tridsiate.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O majetku M. Jacksona rozhoduje jeho právnik a hudobný manažér
<< predchádzajúci článok
Rudava privíta najväčší beachvolejbalový turnaj v strednej Európe