Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. mája 2018

Najlepšia JA Firma 2018 znižuje riziká stretu áut s chodcamiTitul Najlepšia JA Firma roka 2018 získali študenti s produktom, ktorý by mal znížiť nehodovosť na priechodoch pre chodcov. Víťazi z Gymnázia Trebišovská v Košiciach ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 18. mája (TASR) – Titul Najlepšia JA Firma roka 2018 získali študenti s produktom, ktorý by mal znížiť nehodovosť na priechodoch pre chodcov. Víťazi z Gymnázia Trebišovská v Košiciach tak so svojou JA Firmou Ala rasi budú reprezentovať Slovensko na medzinárodnej súťaži Company of the Year Competition 2018, ktorá sa bude konať v Srbsku.


Študenti uspeli s inovatívnym produktom Safe Step, ktorý pomáha k zlepšeniu viditeľnosti priechodov pre chodcov, a tým znižuje riziko stretu áut s chodcami. "Víťazstvo pre nás znamená viac, ako si mnohí myslia a je za tým veľa tvrdej práce. Je to zadosťučinenie toho všetkého, čo sme pre to obetovali. To, že sme dnes vyhrali, je len výsledok toho, že sme zohratí a že chceme v živote niečo dokázať," skonštatoval jeden z víťazov Kristián Tomčo, ktorý dostal špeciálne ocenenie za výnimočný prístup a inšpiratívny študentský príbeh. Dodal, že tento nápad sa budú snažiť pretaviť do skutočného biznisu.

Odborná porota hodnotila vo štvrtok (17.5.) najlepších šesť JA Firiem z celého Slovenska. Prostredníctvom individuálnych rozhovorov v angličtine zisťovala podrobnosti o ich fungovaní, rozpočte a postavení produktov na reálnom trhu. "Všetkých šesť finalistov dokázalo, že vedia, ako uspieť na trhu so svojimi inovatívnymi nápadmi. Mnohí budú vo svojom podnikaní pokračovať aj po skončení programu. Ak aj nie, so skúsenosťami, ktoré tu získali, sa uplatnia v akejkoľvek profesii," zhodnotil finále jeden z členov odbornej poroty Oldřich Vaňous, ktorý je zároveň čestným členom Správnej rady JA Slovensko.

Druhé miesto obsadila JA Firma Trimmi z Gymnázia Poštová v Košiciach, ktorá vyvinula produkt na čistenie hádzanárskej lopty od štepu. Tretiu priečku obsadila JA Firma Pomegranate z Evanjelického gymnázia v Tisovci, ktorá prezentovala želé čaj vyrobený z granátového jablka.

Finále bolo vyvrcholením JA (Junior Achievement) Veľtrhu podnikateľských talentov, ktorý sa konal 21. marca v Bratislave a na ktorom sa zúčastnilo 50 JA Firiem. Vzdelávací program JA Firma sa vyučuje ako súčasť programov JA Aplikovaná ekonómia a JA Podnikanie v cestovnom ruchu II. Študenti si v rámci neho zakladajú skutočnú firmu simulujúcu akciovú spoločnosť a musia prejsť všetkými krokmi podnikania od založenia, plánovania činnosti, marketingový prieskum trhu, vlastnú činnosť až po likvidáciu firmy a rozdelenie zisku ku koncu školského roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dve oddelenia polície v Komárne sa presťahujú do nových priestorov
<< predchádzajúci článok
Smer-SD žiada konať v obnove Divadla Aréna, Drobu ich starosť dojíma

Najlepšia JA Firma 2018 znižuje riziká stretu áut s chodcami - diskusné fórum čitateľov