Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

10. decembra 2005

Najskorší západ slnka už zajtraUž zo školy si každý z nás pamätá, že najkratší deň v roku - teda deň zimného slnovratu - býva pred Vianocami a tohto roku pripadne na 21. december.Zdieľať
  Viac nás však môže prekvapiť fakt, že sa dni neskracujú rovnomerne a najskorší západ slnka nastane už zajtra. Napríklad v Bratislave sa nám slnko skryje za juhozápadný obzor presne o 15. hodine 57. minúte a 42. sekunde. V ďalších dňoch si už svoj popoludňajší pobyt na oblohe začne opäť sekundu po sekunde predlžovať.
Naopak, tmavé zimné rána nás čakajú aj v nasledujúcich dňoch, keďže ranné východy slnka sa budú aj naďalej postupne oneskorovať. Najneskorší východ slnka potom nastane až 5. januára - o 7:41:25 h. „Na príčine je nepravidelný zdanlivý pohyb slnka na oblohe,“ vysvetľuje astronóm Štefan Gajdoš z observatória Univerzity Komenského v Modre. „Naše hodinky totiž ukazujú občiansky čas, a ten sa viaže na takzvané stredné slnko, čo je vlastne akési abstraktné teleso s pravidelným pohybom.“ Skutočnosť je však iná - Zem okolo Slnka neobieha po kruhovej, ale po eliptickej dráhe. A čo je takisto dôležité, ekliptika, teda rovina, v ktorej naša planéta obieha okolo Slnka, je naklonená oproti zemskému rovníku o 23 a pol stupňa. „Tieto nepravidelnosti spôsobujú fakt, že zatiaľ čo sa západy slnka už viac neskracujú, jeho východy sa oneskorujú až do začiatku januára, teda o tri až štyri týž-            dne,“ dodáva Š. Gajdoš. Ľudia však túto zdanlivú malič-         kosť vnímajú veľmi citlivo - najmä vďaka nepríjem-        nému vstávaniu do tmy, ktoré nás ešte čaká nielen v decembri, ale aj v januári.
 

Kedy zajtra zapadne slnko?

Košice 15:38:41

Banská Bystrica 15:47:10

Bratislava 15:57:42
Márius Kopcsay


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V skratke
<< predchádzajúci článok
Narkomani sa stretávajú pri medokýši

Najskorší západ slnka už zajtra - diskusné fórum čitateľov