Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. októbra 2013

Najtransparentnejší je Banskobystrický kraj, najmenej Trenčiansky



V hodnotení transparentnosti vyšších územných celkov (VÚC), ktoré tento rok uskutočnilo Transparency International Slovensko (TIS), dopadol najlepšie ...



Zdieľať
Gabriel Šípoš Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 23. októbra (TASR) – V hodnotení transparentnosti vyšších územných celkov (VÚC), ktoré tento rok uskutočnilo Transparency International Slovensko (TIS), dopadol najlepšie Banskobystrický samosprávny kraj. Po dvoch rokoch tak opäť obhájil prvenstvo. Na druhom mieste spomedzi ôsmich VÚC skončil Bratislavský a na treťom Trnavský kraj. Na konci rebríčka sa umiestnil Trenčiansky kraj.


Podľa riaditeľa TIS Gabriela Šípoša VÚC v oblasti transparentnosti stagnujú. "Zarazilo nás, že kraje stagnujú v porovnaní s rebríčkom, v rámci ktorého sme merali 100 najväčších miest Slovenska. Tam bolo minulý rok vidno posun v tom, že veľa miest si zobralo túto agendu za svoju a snažili sa zlepšiť," uviedol Šípoš. Ako dodal, pri VÚC si túto stagnáciu vysvetľujú napríklad malým verejným záujmom. "Stagnácia sa prejavuje skoro vo všetkých oblastiach," doplnil riaditeľ TIS.

VÚC spolu ročne hospodária s viac ako miliardou eur. "Pre porovnanie, bolo by to šieste najväčšie ministerstvo. Takže peňazí je relatívne veľa a naozaj je problém, ak o to občania nemajú záujem, pretože tie peniaze potom nemusia použiť efektívne," ozrejmil Šípoš s tým, že na fungovanie krajov dá každý občan v priemere 200 eur.

Banskobystrický kraj získal v hodnotení 65 percent, Trenčiansky kraj 28 percent. "Trenčiansky samosprávny kraj má viacero problémov. Skoro v každej oblasti skončil posledný," doplnil Šípoš. Za problematické označil najmä nedostatočné informácie na webstránke kraja, prenájom a predaj majetku a taktiež prideľovanie dotácií.

Rebríček zostavuje TIS na základe 125 indikátorov v oblastiach ako prístup k informáciám, kvalita verejného obstarávania, zapojenie verejnosti do spolurozhodovania samosprávy či otvorenosti prijímania zamestnancov. Ako uvádza TIS, najlepšie sa slovenským VÚC darilo v oblasti prístupu k informáciám, zverejňovania rozpočtu a v informáciách o spravovaní sociálnych zariadení. Najviac problematickým je zverejňovanie informácií o krajských firmách, o procese prijímania zamestnancov do úradov VÚC či limitovaná účasť verejnosti na rozhodovaní. Krajom taktiež chýbajú nástroje na nahlasovanie nekalých praktík ako protikorupočná linka, pričom tento mechanizmus má už polovica zo 100 najväčších slovenských samospráv.

Hodnotenie VÚC sa uskutočnilo od júla do septembra tohto roku. Informácie zbieralo TIS napríklad cez webové stránky samospráv, ďalej prostredníctvom dotazníkov formou infožiadosti, ale aj cez krajské periodiká. Naposledy sa takéto hodnotenie krajov uskutočnilo v roku 2011.

TIS: Župy si v rebríčku Otvorená samospráva najlepšie viedli v oblasti prístupu k informáciám




"Transparency international Slovensko nám v septembri 2013 zaslala ani nie trojstránkový dotazník s 23 otázkami, na ktoré sme mali zodpovedať áno - nie. Predpokladáme, že sme odpovedali zhruba tak ako ostatné župy. Nevieme o ďalších kritériách hodnotenia, o ktoré by nás agentúra žiadala. Zdôvodnenie, ktoré sme našli až dnes pri zverejnenom rebríčku, sa v niektorých bodoch nezakladá na pravde. Keď si otvoríte stránku www.tsk.sk, hneď prvý link - Trenčiansky samosprávny kraj - nájdete napríklad informácie, o ktorých vraj neinformujeme. Nemáme pocit, že by sme občanov nedostatočne informovali a odopierali im právo na informácie o dianí na Úrade TSK a v kraji," priblížila hovorkyňa TSK Vlasta Henčelová.

G. Šípoš: Trenčiansky samosprávny kraj skončil v rebríčku Otvorená samospráva posledný




G. Šípoš: Župy z pohľadu transparentnosti spĺňajú len 50% kritérií




Vyhlásenie výsledkov rebríčka Otvorená samospráva




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Majiteľom lesov by sa mali kompenzovať tzv. ekosystémové služby lesov
<< predchádzajúci článok
Digitálna ekonomika je podľa Fica kľúčom pre rast