Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. februára 2015

Najtvrdší kritik je k našej práci ľahostajný, myslel si H.S. Lewis



Harry Sinclair Lewis



Zdieľať
Harry Sinclair Lewis Foto: Wikipedia.org
Sauk Centre/Bratislava 7. februára (TASR) – Americký spisovateľ, satirik a novinár Harry Sinclair Lewis sa narodil 7. februára pred 130 rokmi.


V roku 1930 mu bola ako prvému amerického spisovateľovi udelená Nobelova cena za literatúru "za jeho pôsobivé, živé umelecké líčenie a nadanie s vtipom a humorom vytvárať nové postavy". Počas niekoľkých desaťročí nastavoval románmi zrkadlo satiry stredným vrstvám americkej spoločnosti. Jeho kritika, miestami dosť ostrá, bola úsilím o nápravu, nie je však bez súcitu a ľudského porozumenia. Vrcholnými dielami H.S. Lewisa boli romány Babbitt (1922) a Hlavná trieda (Main Street, 1920), pričom druhý menovaný bol označovaný za Pani Bovaryovú americkej literatúry.

Harry Sinclair Lewis sa narodil 7. februára 1885 v Sauk Centre v americkom štáte Minnesota do rodiny lekára. Už počas štúdia na Yalovej univerzite (Yale University) si privyrábal ako žurnalista a autor poviedok. Po jej absolvovaní cestoval po USA a živil sa novinárskou prácou, nakoniec sa usadil v New Yorku a začal sa venovať tvorbe románov.

Sociálny kritik

Svojou rozsiahlou románovou tvorbou sa Harry Sinclair Lewis stal významným predstaviteľom sociálnej kritiky. Po prvých menej významných románoch, ako Náš pán Wrenn (Our Mr. Wrenn, 1914), Jastrabí chodník (The Trial of the Hawk, 1915) a Nevinní (The Innocents 1917) napísal úspešný realistický román o živote v New Yorku s názvom Zamestnanie (The Job, 1917). Veľký ohlas u čitateľov i kritiky však zaznamenal až s románom Hlavná ulica (Main Street, 1920). Príbeh mladej vysokoškoláčky, ktorá sa vydá za priemerného lekára do zapadnutého mestečka, kde sa snaží intelektuálne pozdvihnúť miestnu spoločnosť, je satirou pokryteckej morálky a duchovnej obmedzenosti malomesta. Nasledoval rovnako úspešný spoločenskokritický román Babbitt (1922) o majiteľovi realitnej kancelárie, ktorý sa márne snaží vzoprieť proti spoločenským konvenciám. Veľmi populárny je aj Lewisov román Arrowsmith (1925) o kariére mladého lekára, ktorý svojím preparátom zdolá epidémiu cholery na tropickom ostrove, a následne sa musí brániť proti možnému zneužitiu výsledkov výskumov. Aj v tomto diele zostáva autor kritikom niektorých aspektov amerického spôsobu života, aj keď jeho celková koncepcia nie je už tak výrazne kritická. Harry Sinclair Lewis získal za toto dielo prestížnu Pulitzerovu cenu (1926), ktorú však odmietol, pretože sa obával, že jej prijatie ovplyvní jeho slobodu ako spisovateľa.

Aj satirik

K ďalším úspešným dielam uznávaného spisovateľa patrí románová satira proti americkému náboženskému pokrytectvu Elmer Gantry (1927) alebo humornejšie ladené knihy Muž, ktorý poznal prezidenta (The Man Who Knew Coolidge, 1928) a Dodsworth (1929). V roku 1930 sa H. S. Lewis stal prvým americkým laureátom Nobelovej ceny za literatúru. Z jeho neskoršej tvorby sú známe romány Anna Vickersová (Ann Vickers, 1933) o žene, sociálnej reformátorke, ale najmä Tu sa to nemôže prihodiť (It Can't Happen Here, 1935). Lewis znepokojený fašistickými tendenciami v USA, zobrazil v poslednom menovanom diele na výstrahu svojim krajanom budúcu fašistickú revolúciu v USA. Nasledovali ešte Zhýralí rodičia (The Prodigal Parents, 1938), Bethel Merriday (1940) z divadelného prostredia, Gideon Planisch (1943) alebo Z rodu kráľovského (Kingsblood Royal, 1947), kde autor rozoberá problém rasových predsudkov v Amerike.

Harry Sinclair Lewis zomrel 10. januára 1951 v talianskom Ríme.

Zdroje: http://www.spisovatele.cz/, http://www.galantskakniznica.sk/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najdrahšou maľbou sveta je dielo Paula Gauguina
<< predchádzajúci článok
Dielam mladých básnikov chýba duša, tvrdil kritik Karol Rosenbaum