Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. júna 2007

Najväčšiu plachetnicu na Slovensku stavia košický podnikateľNajväčšiu plachetnicu na Slovensku stavia košický podnikateľ Štefan Pachota. Po dokončení by mala necelých 15 metrov dlhá a so stožiarom 24 metrov vysoká plachetnica poskytnúť komfort pre ôsmich ľudí.Zdieľať
  Jeho snom je oboplávať celú zemeguľu.

      "Dúfam, že sa mi to podarí realizovať a oboplávať celý svet. Je to veľmi stabilná loď s ťažkým kýlom s veľkým oplachtením, je vhodná na plavbu okolo sveta do najtvrdších podmienok. Robí sa len na zákazky, nerobí sa sériovo. Je to taký ťažký, ale pomerne rýchly oceľový tank. Páči sa mi, je to zaujímavý spôsob života na mori, maximálny pocit slobody. Ten, kto to nezažil, to nepochopí," povedal pre TASR Pachota, ktorý sa prvýkrát previezol na plachetnici pred ôsmimi rokmi v Chorvátsku. Odvtedy prepadol tejto netradičnej suchozemskej záľube.
      S výstavbou plachetnice začal v januári minulého roka v neďalekom priemyselnom hangári pri Košiciach. Podľa jeho slov už má najťažšiu prácu, vybudovanie oblého oceľového skeletu, za sebou. "Dokončiť by som ju mohol za šesť mesiacov. Na vodu ju prvýkrát postavím v Strede nad Bodrogom, odkiaľ ju vlečným člnom preplavím po Dunaji do Čierneho mora," popisuje púť plachetnice zo suchozemia na more. Pachota je ako jeden z mála suchozemcov držiteľom tzv. skiperského preukazu, čo ho oprávňuje riadiť plavidlá.
      Prvá najväčšia plachetnica na Slovensku s dĺžkou 48 stôp (necelých 15 metrov), šírkou 4,5 metra a ponorom 2,20 metra poskytne komfort pre ôsmich ľudí v troch kajutách. K dispozícii bude salón, kuchyňa, dve kúpeľne a odsoľovacie zariadenie na výrobu pitnej vody.
      Projekt plachetnice vyšiel slovenského staviteľa u jednej z najlepších projekčných lodiarskych spoločností v Holandsku na pol milióna korún. Hodnota lode po dostavaní by mala dosiahnuť okolo šiestich miliónov. S výstavbou interiéru pomôžu Pachotovi slovenskí stolári, oceľ nakúpil z košických oceliarní, na ostatných prácach sa podieľa približne šesť ľudí.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V rozprávkovom Bojnickom zámku víťazí dobro nad zlom
<< predchádzajúci článok
Atraktívnosť mužov posudzuje žena podľa podoby s jej otcom

Najväčšiu plachetnicu na Slovensku stavia košický podnikateľ - diskusné fórum čitateľov