Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. apríla 2010

Najviac sa sťažovali občania Bratislavského krajaDo kancelárie slovenského verejného ochrancu práv Pavla Kandráča od začiatku marca 2009 do konca februára tohto roku smerovalo najviac podnetov - 16 percent z ...Zdieľať
pavel kandrac Foto: SITA/Nina Bednáriková


BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) - Do kancelárie slovenského verejného ochrancu práv Pavla Kandráča od začiatku marca 2009 do konca februára tohto roku smerovalo najviac podnetov - 16 percent z Bratislavského kraja. Vyplýva to zo štatistiky uvedenej v Správe o činnosti verejného ochrancu práv za obdobie od 1. marca 2009 do 28. februára 2010. "Verejnému ochrancovi práv fyzické osoby a právnické osoby doručili za takmer osem rokov jeho činnosti celkovo 19 086 podnetov. Z tohto počtu za posledný rok činnosti 2882 podnetov," uvádza sa v správe. Tú odovzdal ombudsman tento týždeň prezidentovi SR a bude sa ňou zaoberať aj parlament. Podľa tejto správy podali až 98 percent podnetov fyzické osoby a viac sa u ombudsmana sťažovali muži než ženy, v pomere 59 percent ku 41.

V podnetoch, ktoré sa dali určiť podľa toho, z ktorého samosprávneho kraja pochádzajú, nasledovali po Bratislavskom kraje Banskobystrický, Prešovský a Košický - zhodne po 12 percent, Nitriansky a Žilinský - zhodne po 11 %, Trenčiansky s 10 a Trnavský 9 percentami. Dve percentá podnetov došli do kancelárie Kandráča z cudziny a u piatich percent podnetov sa nezistilo, odkiaľ prišli.

Najviac podnetov sa týkalo oblasti občianskeho práva - 39 percent. Štrnásť percent podnetov patrilo do oblasti správneho práva, po čom nasleduje oblasť práva sociálneho zabezpečenia - 13 percent. V oblasti trestného práva zaevidovali 12 percent podnetov.

Kancelária ombudsmana, ktorá sa zaoberá aj ochranou práv detí zaevidovala len 0,1 percenta podnetov od detí a mládeže. Menej sa tiež sťažovali mladí od 19 do 30 rokov. Ich podnety tvorili 3,4 percenta zo všetkých podnetov, pri ktorých sa dal určiť vek podávateľov. Najviac podnetov pochádza od podávateľov vo veku od 31 do 60 rokov. Tvorili až 25,3 percenta. Nasledovala ich veková kategória nad 61 rokov s 21,2-percentným podielom na podaniach. Kancelária verejného ochrancu práv nezistila vek podávateľov u 50 percent podaní.

Z podnetov, ktoré došli v sledovanom období, bolo možné určiť v 52 percentách sociálne postavenie podávateľov. Podľa tohto ukazovateľa sa najviac sťažovali dôchodcovia - 26 percent, nasledovali zamestnanci s 9 percentami a nezamestnaní s 5 percentami. Samostatne zárobkovo činné osoby tvorili dve percentá podávateľov podnetov. Sťažovali sa aj väzobne stíhaní a osoby vo výkone trestu odňatia slobody. Obe kategórie boli štatisticky zastúpené zhodne tromi percentami. Rovnako zastúpení boli na tom aj podávatelia z kategórie "iní" v parametri sociálne postavenie podávateľov podnetov.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Voľby 2010: Štatistický úrad pripravený na parlamentné voľby
<< predchádzajúci článok
O projekt visutých záhrad sa zaujíma Rím či Viedeň