Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júla 2015

Najvyšší súd oslobodil expolicajta,vnútro trvá na zákonnosti inšpekcie



Budova Ministerstva spravodlivosti a Najvyššieho súdu SR v Bratislave.



Zdieľať
Budova Ministerstva spravodlivosti a Najvyššieho súdu SR v Bratislave. Foto: TASR/Peter Hudec
Bratislava 15. júla (TASR) – Ministerstvo vnútra (MV) SR naďalej trvá na tom, že Úrad inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva je oprávnený stíhať príslušníkov Policajného zboru. Vyhlásením MV reagovalo na dnešný rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR.


Najvyšší súd oslobodil bývalého policajta Matúša D., ktorého Špecializovaný trestný súd odsúdil v novembri 2014 za nepriamu korupciu týkajúcu sa vybavenia skúšky zahraničného študenta Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Vymeral mu rok podmienečne a pokutu 2000 eur, priblížila dnes hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Podľa informácií TASR dnes odvolací senát viedol Štefan Harabin, ktorý v júni oslobodil v podobnom prípade policajta Maroša P. Vyslovil pritom názor, že inšpekcia ministerstva, ktorá prípad riešila, funguje v rozpore so zákonom. Ministerstvo vnútra dnes vysvetlilo, že zatiaľ nedisponuje najnovším verdiktom NS SR.

„Súdy by si mali uvedomiť, či chcú korupciu trestať, alebo ochraňovať tých, ktorí ju páchajú,“ reagovala hovorkyňa ministerstva Andrea Dobiášová.

Tlačový odbor Najvyššieho súdu informoval, že napadnutý rozsudok bol zrušený v celom rozsahu. Dôvodom je, že „nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý je obžalovaný stíhaný“.

Matúša D. obžaloval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry 4. februára 2014 pre prečin nepriamej korupcie. Tej sa mal dopustiť v polovici júna 2013, kedy si vyžiadal a následne prijal od študenta Lekárskej fakulty UPJŠ úplatok vo forme peňažnej hotovosti vo výške 2000 eur.

Bývalý policajt pritom sľúbil, že bude vplývať prostredníctvom pedagóga tejto fakulty na ďalších pedagógov, aby zabezpečil úspešné vykonanie postupovej skúšky z histológie. Podľa prokuratúry to aj vykonal, píše sa v dnešnom výroku NS.

Podľa Harabinovho senátu sú vyšetrovatelia inšpekcie nezákonne vyňatí zo štruktúry Policajného zboru a priamo podriadení ministrovi. Dobiášová pripomenula, že inšpekcia je jednou zo zložiek Policajného zboru, čo je vyšpecifikované v zákone o Policajnom zbore. Ministrovi je priamo podriadená, aby bola zaručená jej nezávislosť od ostatných štruktúr polície. Je pritom zložená z príslušníkov Policajného zboru, ktorí sa pri výkone štátnej služby podieľajú na plnení jeho úloh.

„Minister vnútra má zákonné kompetencie nielen kreovať, ale aj priamo riadiť útvary Policajného zboru. To znamená, že Úrad inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR síce nie je súčasťou Prezídia PZ, to však nič nemení na fakte, že je súčasťou Policajného zboru,“ vysvetlila Dobiášová.

Doplnila, že úlohy na úseku inšpekčnej služby plnia policajti – vyšetrovatelia, ktorí boli poverení vykonávaním činností vo vyšetrovaní príslušným nadriadeným a ministrom vnútra SR, čiže na legálnom a legitímnom základe plnia zákonnú úlohu Policajného zboru vo vzťahu ku konkrétnej oblasti protispoločenskej činnosti, ktorou je trestná činnosť páchaná príslušníkmi Policajného zboru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spojené štáty zasiahli voči hackerskému internetovému fóru Darkode
<< predchádzajúci článok
Migrant utekal pred policajtmi, zomrel na diaľnici