Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. januára 2014

Náklady na likvidáciu kazetovej munície v SR presiahnu 5,5 milióna eur



Slovensko sa plánuje stať v roku 2015 signatárom Dohovoru o kazetovej munícii. Prístupový proces začne ešte tento rok s tým, že po schválení vládou a parlamentom budú ratifikačné listiny uložené u ...



Zdieľať
Bratislava 15. januára (TASR) - Slovensko sa plánuje stať v roku 2015 signatárom Dohovoru o kazetovej munícii. Prístupový proces začne ešte tento rok s tým, že po schválení vládou a parlamentom budú ratifikačné listiny uložené u depozitára do konca júna 2015. Pre Slovensko by tak dohovor nadobudol platnosť 1. januárom 2016.


Do konca roka 2023 by tým pádom muselo zlikvidovať muníciu, ktorou momentálne disponujú pozemné a vzdušné zložky Ozbrojených síl (OS) SR. Náklady s tým súvisiace sa v intervale ôsmich rokov odhadujú na 5,552 milióna eur. Vyplýva to z návrhu akčného plánu realizácie záväzkov SR vyplývajúcich z dohovoru, ktorý dnes schválila vláda. Ministerstvo obrany už prijalo také opatrenia, aby vláda mohla s okamžitou platnosťou vyhlásiť zákaz používania takejto munície na území Slovenska aj mimo neho.

Dokument zavádza definíciu kazetovej munície a s okamžitou platnosťou zakazuje použitie, vývoj, výrobu, získavanie, skladovanie, uchovávanie, a jej prevádzanie. Na zničenie skladových zásob vyčleňuje osem rokov, ktoré je možno vo výnimočnom prípade predĺžiť na 16 rokov.

Do platnosti vstúpil 1. augusta 2010. K novembru minulého roka sa ho zaviazalo rešpektovať 113 štátov, a to vrátane takých štátov, ktoré kazetovú muníciu držia, vyrábajú a používajú. Medzi signatármi figuruje prevažujúca väčšina členských štátov EÚ a NATO. Z členských štátov EÚ ho okrem Slovenska zatiaľ nepodpísalo ani Estónsko, Fínsko, Grécko, Lotyšsko, Poľsko a Rumunsko. Z členských krajín NATO tak neurobilo USA a Turecko.

Medzinárodný tlak na krajiny, ktoré dohovor neratifikovali, stále silnie. "Nepristúpenie k nemu a prípadná ďalšia exportná činnosť s kazetovou muníciou môžu vážne poškodiť zahranično-politickú reputáciu Slovenska," upozorňujú predkladatelia správy.

Ministerstvo obrany považuje za najvhodnejší spôsob likvidácie jej delaboráciu. Časť munície plánuje delaborovať vo Vojenskom technickom skúšobnom ústave na Záhorí, zvyšok chce likvidovať silami a prostriedkami OS SR.

Výroba kazetovej munície predstavovala nosný výrobný program spoločnosti ZVS holding v Dubnici nad Váhom. Tá v súčasnosti pracuje na projektoch, ktoré by v budúcnosti mohli kompenzovať stratu trhov spôsobenú pristúpením SR k dohovoru. Náklady na vývoj a realizáciu však nedokáže pokryť z vlastných zdrojov.

Ako uvádza ministerstvo obrany, kazetová munícia zohráva opodstatnenú úlohu pri vedení pozemného boja konvenčnou technikou. Jej negatívom je jej malá presnosť, vysoký rozptyl a vysoký počet nevybuchnutých pozostatkov. Kazetové bomby obsahujú stovky menších bômb, ktoré sa po zhodení z lietadiel, alebo odpálení delostrelectvom rozptýlia na širokej ploche. Niektoré "bombičky" však nevybuchnú a je ťažké ich lokalizovať a odstrániť. Mimoriadnou hrozbou sú pre deti, ktoré môže prilákať ich vzhľad podobný hračkám a jasné farby.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovensku sa vlani vyrobilo 181 áut na 1000 obyvateľov
<< predchádzajúci článok
Voľby sa v Thajsku uskutočnia napriek naliehaniu na ich odloženiu